Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Knihovny jsou stále ve většině obcí v kraji, nabídku rozšiřují a získávají tak i jiné návštěvníky

12. 01. 2025 | 14:18

Knihovny jsou stále ve většině z 215 obcí v Libereckém kraji. Je jich 200 s 32 pobočkami. Dlouhodobým trendem je sice mírný úbytek registrovaných čtenářů, díky rozšiřování nabídky ale získávají knihovny i jiné návštěvníky. Jejich role se mění a nejsou to už jen klasické půjčovny knih, řekla ČTK krajská metodička z Krajské knihovny v Liberci Michaela Staňková.

knihovna books-985954 1280
Ilustrační foto

"Přeměňují se v taková živá centra komunit. Může to být srdce obce, kde se dějí všechny ostatní aktivity, všechny možné akce," dodala.

To, že jsou knihovny nadále ve většině obcí, je podle ní české specifikum. "Souvisí to s tím, že na základě zákona o veřejných knihovnách obecních z roku 1919 byla založena knihovna téměř v každé obci. A tato historická věc u nás přetrvala," řekla.

Podle ní se čas od času stane, že některá knihovna zanikne, nejde ale zatím o nic dramatického. "Úbytek je minimální," uvedla. Důvodů pro ukončení činnosti bývá více, například nedostatek financí nebo že obec není schopna sehnat knihovníka. Většina knihoven je neprofesionálních, v kraji jich je 164 s pracovním úvazkem do 15 hodin týdně.

Dlouhodobým trendem v Libereckém kraji je postupný úbytek registrovaných čtenářů, i když podle statistik jich v posledních letech opět mírně přibývá. "Se statistikami ale hodně zamíchal covid, kdy knihovny nemohly být otevřené," uvedla Staňková. Poslední dostupná čísla registrovaných čtenářů v kraji jsou za rok 2023. Tehdy měly knihovny 43.868 čtenářů, asi o 4500 méně než v posledním předcovidovém roce 2019. Znatelně od té doby poklesl i podíl dětských čtenářů. Zatímco v roce 2019 děti do 15 let tvořily 26 procent registrovaných čtenářů, v roce 2023 to bylo 21 procent.

I přes úbytek registrovaných čtenářů se počet návštěvníků knihoven v kraji vrátil téměř na předcovidovou úroveň. V roce 2023 jich bylo přes 1,5 milionu. Podle Staňková tomu napomáhá právě rozšiřování spektra služeb, kdy se v knihovnách konají různé kulturní, vzdělávací či společenské akce.

V posledních letech znatelně roste i počet výpůjček e-knih. "Z hlediska toho, kolik je celkově výpůjček, je to ale stále spíš marginální záležitost," uvedla Staňková. Ročně knihovny v kraji půjčí zhruba 14.000 e-knih, celkový počet výpůjček dosahuje 1,4 milionu. Na nízkém podílu výpůjček e-knih má ale vliv i to, že tuto službu poskytuje v kraji zatím jen asi 30 knihoven.

"Stále platí, že tuto službu jednodušeji poskytují, z vícero důvodů, větší knihovny městské, kdežto ty obecní spíš minimálně a když je o to z nějakého důvodu zájem. Například vím, že v Oldřichově v Hájích je malinká knihovna, ale pracuje tam nesmírně aktivně pan knihovník a měl o to obrovský zájem. Takže zažádal o dotaci a teď poskytuje e-knihy," uvedla Staňková. Za perspektivní do budoucna považuje půjčování audioknih. "Je to nesmírně zajímavý segment, o kterém víme, že mají čtenáři zájem. E-knihy totiž čtou samozřejmě opět jen čtenáři, kdežto e-audioknihy může poslouchat úplně každý," dodala.

čtk