Konference na kraji se zabývala domácím násilím, účastníci z různých oborů zaplnili celý sál
Žijme bez násilí aneb práce s rodinným systémem ohroženým domácím násilím. Takový název nesla konference, která se konala 19. června v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje. Uchystal ji odbor sociálních věcí a záštitu převzal Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.
Vzhledem k tomu, že fenomén domácího násilí se stává bohužel velkým tématem v současné společnosti, považuji tuto konferenci za velice přínosnou a těší mne, že účastníci zaplnili celý sál, sešlo se jich z různých oborů sto čtyřicet. Jejich skladba byla přitom velmi pestrá – nechyběli sociální pracovníci, sociální pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí, pedagogové, pracovníci nestátních neziskových organizací, ale také soudci, policisté, psychologové či terapeuti. Násilí v rodině tu vždy bylo a bude, ale je potřeba jeho riziko snížit a poskytnout obětem účinnou a kvalitní odbornou péči,“ uvedl náměstek Petr Tulpa.
Nejprve promluvila advokátka specializující se na rodinné právo, sexualizované a domácí násilí Lucie Hrdá; její příspěvek nesl název Možnosti zlepšení a zkvalitnění práce s obětí. O doporučeních a možnostech práce s celým rodinným systémem ohroženým násilím pohovořila zakladatelka a ředitelka Centra Locika Petra Wünschová. Po polední přestávce se Marta Vaňková a Aleš Vaněk, terapeuti s osobní zkušeností s péčí o osoby dopouštějící se násilí, vystoupili s přednáškou, nazvanou Co se skrývá za horizontem příběhu? Aneb Práce s rodinami ve specifickém regionu Libereckého kraje.
Cílem konference bylo ukázat násilí z různých pohledů a nastínit i možnosti práce s jeho aktéry – s osobou, na které je násilí pácháno, s tím, kdo se násilí dopouští, a také s celým rodinným systémem. „Příspěvky byly určitou ochutnávkou, protože od srpna do konce roku bude následovat několik navazujících akcí,“ upozornil náměstek.
V srpnu se uskuteční první školení určená pedagogům nebo pracovníkům v oblasti prevence, následovat budou semináře ředitelky Centra Locika k činnostem nově zakládaných center, která by měla umožnit novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta budou vznikat v rámci pověření k výkonu sociálně-právní ochrany, které právě Locika pilotně provozuje v Praze.
Advokátka Lucie Hrdá pak proškolí členy interdisciplinárních týmů v tom, jak prvotně kontaktovat oběti a jak k nim přistupovat, jak rozpoznávat intimní násilí a v dalších dovednostech. Náměstek Petr Tulpa přislíbil na podporu práce s tématem násilí případně zajistit prostředky. „Tato problematika se začíná výrazně promítat i v legislativních změnách a my na ně chceme být připraveni,“ uzavřel.
LK/Jan Mikulička