Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kotlíkové dotace přispěly v Libereckém kraji na výměnu 5360 kotlů, ovzduší to pomohlo

14. 07. 2025 | 10:46

Dotace přispěly v Libereckém kraji na výměnu 5360 kotlů za ekologičtější. První z takzvaných kotlíkových dotací poskytl Liberecký kraj v roce 2016, od té doby rozdělil přes 630 milionů korun. U 164 projektů ještě není hotové vyúčtování, uzavřeny by měly být do listopadu příštího roku, řekl na dotaz ČTK mluvčí kraje Filip Trdla. Ovzduší podle meteorologů výměna kotlů pomohla, pomáhá ale také přechod na alternativní zdroje vytápění, zateplování a mírnější zimy.

kotel open-fire-3879031 1280
Ilustrační foto

Největší zájem byl v Libereckém kraji v rámci kotlíkových dotací o podporu na pořízení tepelných čerpadel a kotlů na biomasu. "Výměna starých typů kotlů za novější nebo bezemisní zdroje vytápění má určitě smysl a je přínosná pro zlepšení kvality ovzduší. Ty zanedbané a zastaralé produkují značné množství znečišťujících látek, jako jsou oxidy síry, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, prachové částice či polycyklické aromatické uhlovodíky včetně karcinogenního benzo(a)pyrenu," doplnil náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu).

"Potěšilo by mě, kdyby kotlíkové dotace pokračovaly. Rovněž považuji za důležité, abychom i nadále jako Liberecký kraj šířili osvětu o principech správného topení v kamnech. Více informací k tomu naleznou zájemci na webových stránkách SpravneTopit.cz a jsem rád, že se v posledních letech dočkaly významných úprav také průmyslové zdroje," dodal Klápště. K nižšímu znečištění v zimním období ale podle odborníků pomáhají také teplé zimy, srážky a dobré rozptylové podmínky. Díky zateplování se také v domech méně topí.

Podle vedoucího oddělení informačních systémů kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Václava Nováka je navzdory zlepšení lokální vytápění domácností stále nejpalčivějším problémem znečišťování ovzduší v Česku. "U znečišťujících látek, jejichž imisní limity jsou v ČR překračovány - zejména částice PM2,5 (polétavý prach) a benzo[a]pyren, je lokální vytápění (s výjimkou přízemního ozonu) dominantním nebo téměř výhradním zdrojem emisí," uvedl.

Problematické je v tomto směru podle Nováka zejména vytápění nevyhovujícími převážně staršími kotly na pevná paliva, jako jsou uhlí nebo dřevo, a také poměrně rozšířené používání kamen a krbů. Karcinogenní benzo[a]pyren je produktem nedokonalého spalování při teplotách 300 až 600 stupňů Celsia. Podle údajů z měřicích stanic v Libereckém kraji se ale za posledních deset let koncentrace tohoto karcinogenu v ovzduší snížily téměř o polovinu.

Na kontrolu lokálních zdrojů se víc zaměřily obce. "V Liberci bylo prověřeno nebo stále ještě probíhá prověřování okolo 150 objektů s předpokládaným způsobem vytápění tuhými palivy, další kontroly budou následovat. V převážné většině objektů došlo k výměně starého zdroje za nový, pokuty byly zatím ukládány ojediněle, maximálně 1000 Kč korun," uvedla mluvčí magistrátu Jana Kodymová. Odbor životního prostředí podle ní uložil v deseti případech nápravná opatření, která spočívají ve výměně starých kotlů nebo odstranění závad u těch novějších.

Třeba v Jablonci nad Nisou provedli podle mluvčí Mileny Lánské 40 kontrol, v šesti případech uložili úředníci pokuty. "Ve městě je většina domácností napojena na plyn, proto není problém s nevyhovujícími kotli tak rozšířený. I přesto se letos podařilo odhalit nevyhovující kotel v jedné z nemovitostí v centru města, na základě činnosti úřadu byl tento zdroj odpojen," dodala. Na začátek topné sezony se v Jablonci připravuje měření kvality ovzduší, stejná se v minulých letech dělala v Turnově, Liberci, Mimoni a České Lípě.

Přehled dotací v jednotlivých kolech kotlíkových dotací v Libereckém kraji

Program - kolo Počet podpořených projektů Průměrná dotace na projekt v Kč Celková dotace v mil. Kč
I - OPŽP* 1328 112.000 149,0
II - OPŽP 1308 103.000 136,1
III - OPŽP 1336 115.000 154,3
III - NZÚ* 568 115.000 65,5
IV. - OPŽP 488 157.000 76,6
V. - OPŽP 332 148.000 49,0
celkem 5360 117.630 630,5

Zdroj: Liberecký kraj

* Operační program Životní prostředí (OPŽP), Nová zelená úsporám (NZÚ)

čtk