Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Koupaliště v Tanvaldu má znovu vodu vhodnou ke koupání, počasí ale k vodě neláká

28. 07. 2023 | 16:21

Koupaliště v Tanvaldu na Jablonecku má znovu vodu vhodnou ke koupání. Potvrzují to poslední rozbory Krajské hygienické stanice v Liberci. V polovině července nebyla voda v přírodním koupališti vhodná ke koupání, město kvůli tomu nechalo nádrž vypustit, vyčistit a znovu napustit čistit vodou. Podle údajů z webu krajské hygienické stanice je teď voda na všech 34 sledovaných vodních plochách v kraji vhodná ke koupání.

koupaliště mattress-364755 1280
Ilustrační foto

Chladné počasí ale aktuálně k vodě moc neláká. I na hlavní pláži Máchova jezera bylo dnes odpoledne jen pár lidí. Přestože teplota vzduchu přesahovala 26 stupňů Celsia, voda měla jen něco málo přes 21 stupňů. Téměř prázdné bylo odpoledne například i oblíbené koupaliště Maškova zahrada v Turnově, které s ohledem na počasí otevřelo až od 13:00, voda tam má přes 22 stupňů.

Zhoršenou kvalitu vody má aktuálně v Libereckém kraji šest koupališť. Na stupni tři jsou kvůli zvýšenému výskytu sinic Máchovo jezero a také Hamerské jezero na Českolipsku. Zdravotní obtíže mohou mít po koupání citliví jedinci, jako jsou alergici, děti nebo těhotné ženy. Hygienici doporučují po koupání sprchu. Na druhém stupni s mírně zhoršenou průhledností je voda rybníka Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji a na třech vodních plochách na Českolipsku - na přírodních koupalištích v Zákupech a Nedamově, což je místní část Dubé, a nově také na koupališti ve Sloupu v Čechách.

Hygienici v Libereckém kraji pravidelně kontrolují 34 ploch, dalších 13 přírodních nádrží kontrolují aspoň dvakrát za sezonu. Letos neodebírají vzorky na přehradě Harcov v Liberci, která je od loňského podzimu bez vody a kvůli rekonstrukci hráze, pravobřežní zdi a odbahnění dna zůstane vypuštěná do léta 2025. Loni odebrali hygienici v kraji za letní sezonu 196 vzorků, udělali 146 kontrol a uložili pokuty za nesledování jakosti vody za 25.000 korun.

Pokud se člověk chce vykoupat v rybníce, který hygienici nekontrolují, měl by si ho podle ředitelky Krajské hygienické stanice v Liberci Jany Loosové nejprve dobře obhlédnout, zda do něj neústí nějaká kanalizace nebo odpad z výroby. "Co se týče sinic nebo řas, na to existuje velice jednoduchý test. Stačí PET lahev, naplnit ji vodou a nechat 20 minut stát. Pokud máte sekané jehličí, takový prstýnek nahoře, tak to jsou sinice. Řasy bývají v celém profilu nebo mívají tendenci se usazovat na dno," dodala Loosová.

čtk