Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj je tři čtvrtě roku bez nových případů afrického moru prasat. Když to vydrží, požádá Česko Evropskou komisi o zmírnění opatření

20. 05. 2025 | 14:30

Liberecký kraj je tři čtvrtě roku bez nových případů afrického moru prasat. Poslední potvrzený nakažený divočák je z loňského srpna. Pokud v následujících třech měsících nepřibude žádný další, Česko požádá v září Evropskou komisi o zmírnění opatření. ČTK to dnes řekl ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta.

policieodstreltop
archivní foto Artura Irmy je z doby, kdy divočáky stříleli policejní snajpři

V republice je Liberecký kraj jediným regionem, ve kterém laboratorní testy v posledních letech potvrdily nákazu u uhynulých nebo odstřelených divokých prasat. Komerční chovy prasat domácích v kraji tato nákaza dosud nezasáhla.

"Musí uplynout minimálně rok od posledního pozitivního případu," uvedl Šebesta.

Naposledy testy potvrdily nákazu u divočáka uloveného 22. srpna minulého roku v Liberci - Kateřinkách. Situace se podle Šebesty jeví nadějně i s ohledem na to, že nové případy nepřibývají ani v příhraničních regionech Polska a Německa, které sousedí s Libereckým krajem. "V polském Dolnoslezském vojvodství nejsou hlášeny žádné případy a v Německu jsou nejbližší pozitivní kusy v okolí dálnice A4, což je také relativně daleko, několik desítek kilometrů od hranic," dodal krajský ředitel veterinární správy.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, prasata se musí utratit. V Libereckém kraji se první případ objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 84 ulovených nebo uhynulých kusů. Za loňský rok eviduje Státní veterinární správa (SVS) 27 potvrzených případů afrického moru, z toho u 13 ulovených a 14 uhynulých prasat.

V souvislosti s šířením nákazy musela loni veterinární správa čtyřikrát zvětšit uzavřená pásma, a to na současných 1640 kilometrů čtverečních, což je více než polovina území Libereckého kraje. Kolem míst nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem něj nárazníkové pásmo I. V obou pásmech platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat.

Pokud žádný nový případ do konce srpna nepřibude, požádá Česká republika o zmenšení nebo zrušení uzavřených pásem.

čtk