Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj prostory pro liberecké očkovací centrum v Déčku poskytne formou bezplatné zápůjčky, nemocnice uhradí jen režijní náklady

10. 02. 2021 | 9:30

Liberecké velkokapacitní očkovací centrum v budově D krajského úřadu nebude stát Krajskou nemocnici Liberec, která jej bude provozovat, ani korunu na nájemném. Liberecký kraj jako majitel objektu prostory KNL poskytne formou zápůjčky s tím, že nemocnice uhradí jen provozní náklady (elektřina, voda...), jež by musela platit v jakýchkoliv prostorách.

pfiser2
Vývoj vakcíny stál na počátku daleko většího rébusu - jak ji vyrobit a dostat mezi lidi. Kraje od ledna aplikují "umění možného". Foto: FB Pfiser

Hejtman LK Martin Půta (SLK) upřesnil, že zprvu radní uvažovali i o symbolickén nájemném ve výši 130 tisíc, ale protože nikdo netuší, jak dlouho bude očkovací centrum s kapacitou 1000 osob denně fungovat, přiklonili se k administrativně jednoduché bezplatné zápůjčce s tím, že 130 tisíc je v rozpočtu kraje marginální částka a není důvod ji chtít právě po nemocnici.

Budova D KRajského úřadu LK, foto: LK

Zvlášť v situaci, kdy Rada LK schválila, že Kraj jedním milionem korun podpoří činnost očkovacích center proti onemocnění COVID-19. Ta v současné době fungují na pěti místech při čtyřech páteřních nemocnicích, a to v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Semilech a Jilemnici. KNL dostane 400 tisíc a jablonecká, českolipská a semilsko-jilemnická nemocnice po 200 tisících.

„Cílem fungování očkovacích center je zajistit rychlé a dobře organizované podání vakcíny občanům Libereckého kraje proti výskytu onemocnění COVID-19. Navržená finanční podpora míří především na zajištění jejich nezbytného vybavení a provozu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

V současné době zajišťuje očkování pět očkovacích míst v páteřních nemocnicích – Semily, Česká Lípa, Jilemnice, Jablonec nad Nisou a Liberec. Poslední únorový týden by měla být otevřena tzv. velkokapacitní očkovací centra, která chce Liberecký kraj podpořit také celkovou částkou 1.000.000 korun z prostředků vyčleněných v Krizovém fondu Libereckého kraje.

Velkokapacitní očkovací centra začnou od 22. února letošního roku očkovat zájemce v jilemnické a semilské nemocnici, v jablonecké městské hale, v Kulturním domě Crystal anebo v budově D Krajského úřadu Libereckého kraje. Termín zahájení se z avizovaného 22. února posouvat nebude, byť dodávky vakcíny do ČR nabírají zpoždění a bude jich méně, než stát avizoval.

Pokud někdy do kraje přijde i vakcína, kterou mohou očkovat praktičtí lékaři, využije se nejprve k očkování imobilních občanů v jejich domácnostech. Proto má nadále pokračovat praxe, že se lidé 80+ mají registrovat přes Centrální registrační systém a nečekat, až se jim ozve jejich praktik. "Co se říká na tiskovkách vlády nebo v televizi bývá jen pěna dní, praxe je většinou jinde," podotkl na tiskové konferenci Libereckého kraje hejtman Půta. Je to Kraj, kdo vakcinaci v regionech  organizuje a už od ledna dnes a denně aplikuje umění možného.

Alena Roubalová s využitím TZ LK, autor Filip Trdla