Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj rozdává dopravcům milionové pokuty kvůli nedodržování jízdních řádů či nasazování nevyhovujících vozů

11. 10. 2019 | 10:18

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj rozdává dopravcům milionové pokuty. Důvodem je nedodržování jízdních řádů, ale také například porušování smluv třeba nasazením starších autobusů nebo vlaků. Pokuty za více než milion korun dostal loni BusLine nebo ČSAD Liberec, téměř 370.000 korun musí za prohřešky zaplatit ČSAD Česká Lípa. Milionové pokuty dostaly v minulosti za porušení smluv například i České dráhy. ČTK to dnes řekl vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp.

BusNovasilniceJNLB
archivní foto: Mad

Pohyb vozů po kraji sledují díky GPS už od roku 2016 krajští dispečeři. Vidí, zda autobus přijel se zpožděním nebo ze zastávky odjel dřív. Díky tomu jsou schopni v případě problémů či výpadku zajistit třeba náhradní spojení. BusLine, který v kraji zajišťuje téměř polovinu regionálních autobusových spojů, ale podle informací MfD systém sledování zpochybňuje, protože nemá žádnou certifikaci.

Kvůli pokutám za nedodržení jízdních řádů se teď firma obrátila na soud. "Liberecký kraj vystavuje pokuty na základě zařízení, které žádným certifikováním nikdy neprošlo a je závislé na technice. Doslova ukryté daleko ve vesmíru. Vzhledem k tomu, že se mnohdy jedná o citelné postihy, s přesností měření se naše společnost neztotožňuje," řekl deníku k podané žalobě jednatel společnosti BusLine LK Jakub Vyskočil.

Podle mluvčí BusLinu Nikoly Bradíkové se žaloba týká pokut vyměřených od června 2017 do března 2018 za odchylky od jízdního řádu, dohromady jde o 1,6 milionu korun. Firma se s krajem zkoušela dohodnout, ale neúspěšně. "Máme za to, že v současnosti dostáváme pokuty, i pokud je informace o odchylce od jízdního řádu jen chybou systému," řekla Bradíková. Soudní řízení není podle ní nepřátelský krok. "Jde o postup, kterým se chceme dostat ke korektnímu způsobu určování polohy vozidel v čase a ukládání sankcí jen v opravdu prokazatelných případech," dodala.

Pro libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj) není žaloba BusLinu žádným překvapením. "My jsme to očekávali, pokuty jsme vystavovali v souladu s platně uzavřenou smlouvou, ať soud posoudí jejich oprávněnost. Korid, který to dodržování jízdních řádů a dodržování dalších povinností vyplývajících ze smluv kontroluje, tak na těch závěrech trvá a my nemáme jinou možnost než je v souladu se smlouvou vymáhat," řekl ČTK.

BusLine je v Libereckém kraji největším autobusovým dopravcem. "Těch pokut za nedodržování jízdních řádů dostává nejvíc," připustil Čáp. Úřad podle něj při pokutování dopravců přihlíží ke klimatickým podmínkách i k dopravní situaci. Díky důslednému sledování se ale podle vedoucího odboru dopravy situace v dopravě výrazně zlepšila. "Je to bič na dopravce. Zatímco loni jsme vyměřili firmě BusLine pokuty za 1,194 milionu, letos za první čtyři měsíce už to bylo jen 164.000 korun," dodal Čáp.

čtk