Kraj rozdělil 2500 litrů dezinfekce ze Severochemy. Dostalo se i na 21 měst v kraji, která je dále rozdistribuují

18. 03. 2020 | 17:04

Liberecký kraj rozvezl prvních 2500 litrů dezinfekce, které vyrobili v libereckém družstvu pro chemickou výrobu Severochema. Dezinfekci přednostně dostala zdravotnická zařízení, ústavy sociální péče a také 21 měst na území kraje, která by ji měla distribuovat dál, do dalších zařízení a okolních obcí. Po jednání krizového štábu to dnes řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

desinfekce
ilustrační foto

Severochema byla založena v roce 1953 a jejím nosným programem jsou podpalovače, ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky. Zaměstnává stovku lidí a jejím nejznámějším produktem je podpalovač PE-PO. Dezinfekci Severochema v sortimentu nemá, disponuje ale surovinami potřebnými k její výrobě. "Ze zásob, které máme, jsme schopni vyrobit asi 30.000 litrů dezinfekce," řekl dnes ČTK místopředseda představenstva Roman Oberer.

Kvůli výrobě dezinfekce podnik reorganizoval výrobu. Dezinfekci míchá a stáčí do kanystrů v závodě ve Varnsdorfu, odkud kvůli uvolnění potřebných kapacit přesunul část výroby do Liberce. Ve výrobě dezinfekce chce pokračovat, dodávat ji ale zatím může jen Libereckému kraji, protože pro produkt nemá schválení k prodeji. To teď podle Oberera firma řeší.

Poptávka po dezinfekci i z jiných krajů je podle místopředsedy představenstva velká, problémem jsou ale suroviny, hlavně etanol, a také obaly, do nichž se dezinfekce stáčí. Obojího je teď na trhu nedostatek. Výroba dezinfekce by ale mohla podle Oberera pomoci alespoň částečně nahradit výpadek v odbytu technických kapalin, který se dá čekat v souvislosti s omezením výroby v automobilovém průmyslu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace