Kvůli nové železniční trati musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci
Kvůli plánované modernizaci železničního spojení z Prahy na Liberec a dál do Polska musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci. Není potřeba vymezovat zcela nový koridor, je ale třeba upravit ty stávající, řekl ČTK krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).
Jedná se podle něj o drobné změny na hranicích Přepeř a Turnova a také o zásahy v Příšovicích a Svijanech. Nejzásadněji se promění úsek mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Libercem, kde by měla trať vést podél silnice I/35.
Úpravu krajských zásad územního rozvoje si vyžádala studie proveditelnosti, kterou v květnu pro modernizaci železničního spojení z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál na státní hranici s Polskem schválila centrální komise ministerstva dopravy. "Tato varianta by měla přinést zkrácení jízdní doby mezi Prahou a Libercem přibližně na 69 minut. Vlaky by v některých úsecích měly dosáhnout až dvousetkilometrové rychlosti," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Dnes trvá cesta z Liberce do Prahy vlakem 160 minut.
"Usilujeme o to, aby v novém liniovém zákoně byla ta trasa mezi trasami vyjmenovanými, které umožní rychlejší realizaci," řekl Půta. S ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) podle něj kraj intenzivně jedná o zařazení trasy do PPP projektů (Public - Private Partnership), které umožňují zapojení privátních investorů. "Má to dva důvody - jednak finanční náročnost - v té studii se mluví o 55 miliardách korun, a co je důležité, tato železnice může fungovat, jen když se postaví celá," zdůraznil hejtman.
Železniční trať z Liberce na Prahu vybudovali stejně jako většinu tratí v Libereckém kraji ve druhé polovině 19. století. Od té doby nebyla zásadněji modernizována. O úpravách trati na Prahu se hovoří už léta, od roku 1990 bylo zpracováno 16 studií. V roce 2003 se předpokládalo, že rychleji budou vlaky jezdit už v roce 2010. Přednost ale vždy dostaly jiné železniční tratě v Česku. Pokud se novou trať podaří postavit, mělo by to podle Půty zlepšit i dostupnost příhraničních oblastí Frýdlantska a spojení do sousedního Polska na Zhořelec a německý Görlitz.
"Modernizovaná železnice bude z větší části dvoukolejná, kromě přestavby stávajících úseků dojde také k výstavbě nových přeložek," sdělila již dříve ČTK mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Varianta počítá s výstavbou nové trati z Turnova do Liberce. "Výjimkou bude úsek Hodkovice nad Mohelkou – Rychnov u Jablonce nad Nisou, který bude zachován pro nákladní obsluhu. Z Liberce na státní hranici s Polskem dojde k elektrizaci trati ve stávající stopě a rekonstrukci vybraných úseků," dodala mluvčí. Součástí vybrané varianty je také elektrizace tratí ve Frýdlantském výběžku.
Změna územní dokumentace přijde Liberecký kraj na zhruba půl milionu korun, hotová by podle Ulvra měla být do roku 2025. Změny musí schválit krajští zastupitelé.
čtk