Liberec kvůli vládnímu úspornému balíčku možná zdraží poplatky za odpad. Už zase. Česká Lípa zvažuje zavedení plateb
AKTUALIZOVÁNO: Liberec možná zdraží poplatek za odpad, pokud bude přesunuta přeprava a skládkování komunálního odpadu ze snížené do základní sazby DPH. V rozhovoru s ČTK to připustil primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Změna sazby je součástí navrženého vládního úsporného balíčku.
"V Liberci platí dlouhodobě pravidlo, že DPH u komunálního odpadu, toho směsného, je rozpočítáno do poplatku, u tříděného to hradí město. Takže to bude znamenat v podstatě nutnost ještě letos přepočítat poplatek za odpady," řekl Zámečník.
V Liberci obyvatelé za likvidaci komunálního odpadu od letošního roku platí 840 korun za rok a osobu, loni to bylo o 120 korun méně. Sazba DPH za přeprava a skládkování komunálního odpadu je nyní 15 procent, nově by měla být 21 procent. To by mělo značit navýšení poplatku za odpad v Liberci zhruba o 40 korun.
Zda přichází v úvahu zdražení nějakých dalších služeb, nedokáže zatím Zámečník říci. "Vycházím zatím jen z informací z médií. Musíme si nejdřív na poradě vedení nebo v radě města analyzovat dopady jednotlivých opatření na rozpočet. To jsme zatím neudělali," uvedl primátor pátého největšího města v zemi.
Nelíbí se mu ale, že by část z daně z nemovitosti měl nově dostávat stát. Dosud celá tato daň připadá obcím. V navrženém úsporném balíčku se počítá s navýšením sazby této daně až na dvojnásobek. "To zvýšení dává nějakou logiku, za více než deset let nebyla tato daň valorizována. Ale měl by to být vždycky příjem města, aby to mohlo vlastníkům nemovitostí vracet ve službách. To znamená úklid, světlo nebo zimní údržba. A je otázka, když si stát vybere něco pro sebe, tak co za to poskytne vlastníkům nemovitostí," dodal primátor.
Primátor sousedního Jablonce nad Nisou Miloš Vele (ODS) zatím možné dopady navrženého úsporného balíčku komentovat nechce, počká si na definitivní verzi. "V současné době se nechci vyjadřovat k vládnímu balíčku, ani k jednotlivým navrhovaným opatřením, protože je okolo něj ještě mnoho neznámých a dosud není ani přijatý," řekl Vele.
Česká Lípa kvůli vysokým nákladům a vyšší DPH zvažuje zavedení poplatku za odpad
"Nám nic jiného nezbyde, samozřejmě jsme se snažili lidi uchránit, protože jsme vnímali zvyšování cen energií a rostoucí životní náklady, což je pro lidi problematické, ale vzhledem k tomu že i tady má stát vizi, že náklady zvýší, tak nám nezbyde nic jiného než tu cestu najít," doplnila Volfová. Náklady na odpad podle ní rychle rostou, součástí úsporného balíčku, který ve čtvrtek představila vláda, je navíc přesunutí přepravy a skládkování komunálního odpadu ze snížené 15procentní sazby do základní sazby DPH, která je 21 procent.
Zastupitelé České Lípy rozhodli o zrušení poplatku za odpad v listopadu 2009 v souvislosti s takzvaným úsporným balíčkem tehdejšího ministra financí Eduarda Janoty. Ten v období hospodářské recese zvýšil kvůli vyšším příjmům státu vedle daně z přidané hodnoty, spotřební daně z benzinu, nafty, cigaret i alkoholu plošně také daň z nemovitosti, která je příjmem obcí. Na Českolipsku byla tehdy téměř 13procentní nezaměstnanost a město nechtělo obyvatele finančně zatěžovat, proto platbu za odpad zrušilo. Dnes je nezaměstnanost ve městě na 2,8 procenta a v kraji patří k nejnižším.
Náklady na likvidaci komunálního odpadu byly v minulosti nižší, než to, co město s 37.000 obyvateli vybralo na dani z nemovitosti. Výběr daně se každoročně pohybuje kolem 41 milionů korun, v posledních pěti letech už ale město musí na odpad doplácet, i když za vytříděný odpad každoročně do rozpočtu získá kolem 3,5 milionu korun a náklady si tím snižuje. V roce 2019 ale radnice z jiných příjmů doplácela na odpad dva miliony, letos už to bude podle předběžných odhadů přes 22 milionů korun.
Kolik by měli obyvatelé v České Lípě za odpady platit, bude podle Volfové předmětem vyjednávání. "Město stejně bude dál nějakou část nákladů platit, ale v plné výši už to dál neunese. Náklady nejen na odpady, ale například i na městskou dopravu neustále rostou a my potřebujeme peníze na investice a na další rozvoj. Máme 19 příspěvkových organizací, potřebujeme investovat do škol, do rozvoje a zkvalitnění sociálních služeb a podobně," řekla starostka.
Pokud jde o konsolidační balíček, který vláda ve čtvrtek představila, jsou v něm pode Volfové věci, jakoje vyšší zdanění lidí s vyššími příjmy nebo zdanění "neřestí", s nimiž souhlasí. Výrazně podle ní ale balíček dopadne zejména na rodiny. "Zvýšení daně z nemovitosti zdraží nájemní bydlení, zruší se školkovné, zruší se úleva na manželku nebo manžela, pokud se stará o dítě starší tří let, myslím, že mladé rodiny to budou mít hodně složité," dodala.
čtk