Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberečany i návštěvníky města a kraje budou celé léto vozit za zážitky historické dopravní unikáty

01. 07. 2024 | 5:00

V tramvajové vozovně Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ)  byl představen projekt „Prázdninových nostalgických jízd“ v Libereckém kraji, který doplnila na místě přistavená historická vozidla. Vystavené exponáty budou vozit cestující veřejnost za zážitky o prázdninách na různých historických linkách v Libereckém kraji.

tramvaj historietramvaj 1
Historická tramvaj, foto: Artur Irma

Živý nostalgický provoz pomáhá nejen atraktivnějšímu nahlédnutí do časů minulých, ale také podporuje cestovní ruch a rozvoj i v okrajových regionech.

Volnočasová sdružení aktivních občanů, která jízdy ve svém okolí dlouhodobě organizují a o historická vozidla pečují. S poděkováním za finanční podporu Libereckého kraje, Statutárního města Liberec a Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou jim tyto finanční příspěvky a technická podpora činnosti umožní lepší plánování provozu, opravy techniky a další rozvoj po všech stránkách náročné organizace všech činností.

„Podporu vnímám jako ocenění práce aktivních členů, kteří se výrazně podílejí na připomínání historie nejen tramvajové, ale celkově městské dopravy. Tím doplňují mozaiku historie veřejné dopravy v Libereckém kraji,“ konstatuje Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana.

„Historické tramvaje do Liberce patří, což každoročně neustálý zájem Liberečanů a návštěvníků města. Vážíme si toho, že na rozdíl od jiných měst je péče o historické unikáty založena na činnosti dobrovolníků“, doplnil Jiří Šolc, náměstek Statutárního města Liberec.

Historická tramvaj, foto: Artur IrmaJízdy historických tramvají

Liberecký kraj letos poprvé finančně přispívá na Prázdninové jízdy historické tramvaje organizované Boveraclubem ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Počínaje 29. června 2024, každou prázdninovou sobotu, vyrazí do ulic Liberce z Prahy zapůjčená historická tramvajová souprava. Ta umožní reagovat na plánované letní výluky tramvajových tratí díky rozchodu 1435 mm, pro který je zkonstruována. Liberecké úzkokolejné unikáty mohou vyjet pouze na trasu mezi Rybníčkem a Lidovými sady. Tento úsek bude ale z důvodu plánované výluky o prázdninách částečně neprůjezdný.

Poprvé vyjelahistorická souprava v sobotu 29. června 2024 na linku č. 1 Rybníček – Hanychov, zvláštní jízdenky prodává průvodčí ve vozech za hotové. Po stejné trase se pak bude jezdit pražskou tramvajovou soupravou každou červencovou sobotu. Na srpen se pro změnu připravují jízdy do Lidových sadů.

Zapůjčený motorový vůz č. 351 byl vyroben firmou Ringhoffer v roce 1915 a vlečný vůz č. 1202 je z roku 1930 a vyroben byl v Továrně na vozy v Kolíně. Od roku 1991 jsou obě tramvaje v pražské flotile historických tramvají určených pro pravidelný a komerční provoz jako duplicitní k těm, které jsou umístěny v expozici střešovického muzea. V pražském podnikovém muzeu MHD byla letos v únoru zahájena stavba nových výstavních hal pro muzejní autobusy a užitková vozidla. Stavba tak omezila prostor a provoz historických tramvají, proto pražský dopravní podnik uvítal možnost uložit jednu soupravu právě v Liberci. Liberecký dopravní podnik a město Liberec zase naopak získalo historickou soupravu na rozchodu 1435 mm pro příležitostný provoz v celé své tramvajové síti.

Historický autobus RTOJízdy historického autobusu

Již minulý víkend historický autobus Škoda 706 RTO s posádkou Boveraclubu zajišťoval přepravu cestujících z Liberce a Jablonce nad Nisou do Tanvaldu a Kořenova na vybrané akce Zubačky a samozřejmě také podvečerní cestu zpět. Z Kořenova autobus během dne sveze zájemce na Jizerku nebo do Příšovic.

Termíny dalších jízd jsou připraveny 6.7., 20.7., 3.8., 17.8., 28.9. a 26.10.2024. Na lince č. 111 se vystřídají jak historické autobusy firmy BusLine, připravuje se i příjezd některého z unikátů Technického muzea v Brně.

Jízdy historických autobusů zajišťované spolkem Boveraclub podporuje finančně Liberecký krajský úřad už více než 10 let, nezanedbatelný byl i příspěvek při budování a doplňování expozice veřejné dopravy v Technickém muzeu Liberec.

Historická Zubačka, foto: Artur IrmaNostalgické vlaky v Libereckém kraji

Díky smlouvě s Libereckým krajem vyjedou v letošním roce nostalgické vlaky v Libereckém kraji pod hlavičkou Zubačka provoz ve třech provozních oblastech:

Zubačka Tanvald – Kořenov – Harrachov

Největší akcí letošního léta budou Dny Zubačky ve dnech 29. a 30.6., kdy vyjedou zvláštní vlaky mezi Tanvaldem a Kořenovem a parní vlaky mezi Kořenovem, Harrachovem a polskou Szklarskou Porębou Górnou. Na zvláštních vlacích mezi Tanvaldem a Kořernovem budou místo ozubnicových lokomotiv, které v letošním roce nedostaly od Správy železnic povolení k provozu, nasazeny lokomotivy ř. 730 (T457.0) přezdívané „Ponorky“, které v letech 1985 až 1989 vyráběla lokomotivka ČKD Praha. Parní vlaky mezi Kořenovem a Szklarskou Porębou Górnou poveze parní lokomotiva 431.032 z roku 1927 přezdívaná „Ventilovka“ s motorovou lokomotivou T435.0111 přezdívanou „Hektor“ z roku 1961.

Dalšími akcemi v létě budou: 6.7. S Rohozcem na Zubačku, kdy v Kořenově budou probíhat ochutnávky produktů Pivovaru Rohozec, 20.7. Za Pohádkou na Zubačku, 6.8. Modelová sobota na Zubačce, 17.8. Borůvková sobota na Zubačce a 28.9. Bramborová sobota na Zubačce.

Novinkou letošní letní sezóny jsou jízdy historických motoráčků. Ty budou jezdit vždy pátek až neděle, pokud se nebude konat akce s doprovodným programem.

Při všech akcích bude v Kořenově zajištěn tématický doprovodný program a bohaté občerstvení. Mezi Kořenovem, Jizerkou a Příchovicemi bude jezdit historický autobus. Nově bude otevřeno Kafé Bafík v historickém osobním voze. Výtěžek z prodeje půjde na renovaci historických vozidel.

Po dobu letních prázdnin bude v Kořenově denně otevřeno muzeum ozubnicové dráhy, od čtvrtka do neděle budou probíhat komentované prohlídky výtopny, kde jsou deponována historická vozidla včetně unikátních ozubnicových lokomotiv, a jízdy důlního vláčku.

O zážitek jízdy s ozubnicovou lokomotivou lidé ale nepřijdou ani letos, motorová ozubnicová lokomotiva řady T426.0 přezdívaná „Rakušanka“ bude při jízdách od 6.7. do 28.9. vozit zájemce na vlečce Výtopny Kořenov.

Parní vlak, foto - zdroj: FacebookParním vlakem Českým rájem

Každou sobotu v červenci a srpnu vyjedou parní vlaky v Českém ráji. Dopolední vlaky spojí Turnov s Rovenskem pod Troskami, odpoledne pak parní vlaky pojedou v trase Turnov – Malá Skála – Železný Brod – Semily. Vlaky poveze parní lokomotiva „Kafemlejnek“ z roku 1913.

Zvláštní vlaky na trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou

Ve dnech 13. a 14. července a 10. a 11. srpna vyjedou zvláštní parní vlaky na trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Vlaky poveze parní lokomotiva 423.094 přezdívaná „Velký bejček“ z roku 1928.

Ve dnech 27. a 28. července a 24. a 25. srpna vyjedou historické motorové trati na rokytnické lokálce. V jejich čele bude motorový vůz řady M131.1 „Hurvínek“, které se vyráběly v letech 1948 až 1956.

V železniční stanici Martinice v Krkonoších bude otevřeno muzeum a zajištěno občerstvení.

Informace o nostalgických jízdách ZDE.

TZ/DPMLJ