Liberecké asistenční centrum pomoci Ukrajině zkrátilo provoz o další hodinu

02. 08. 2022 | 15:55

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Liberci (KACPU) omezilo od úterý provoz o další hodinu. V červenci otevíralo už v 08:00, teď tu ukrajinští uprchlíci pomoc najdou až od 09:00. Otevřené je ale každý všední den, v pondělí do 17:00 v ostatních dnech do 15:00. Otevřené takhle zůstane až do konce srpna, týdně tam odbaví kolem 200 lidí, uvedl k dotazu ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

kacpu
archivní foto z prvních dnů války na Ukrajině.

"Padaly návrhy otevírat jen v pondělí, ve středu a v pátek, ale ti lidé by tam museli čekat dva dny, tak jsme se raději rozhodli zkrátit pracovní dobu o hodinu," doplnil hejtman. Na podzim se podle něj uvidí, Půta očekává, že ještě v září bude zájem malý, další příliv uprchlíků lze ale podle něj čekat s blížící se zimou. "Myslím, že mnozí z těch, kdo se teď vrátili na Ukrajinu, se budou zase vracet zpátky," řekl. Ne všude se podle něj před zimou podaří obnovit dodávky elektřiny a plynu.

Centrum pomoci Ukrajině funguje v Liberci od 1. března, od té doby jím prošlo zhruba 15.000 uprchlíků, pro zhruba třetinu zajišťovali pracovníci centra ubytování. Největší nápor zažili tamní pracovníci 9. března, kdy v libereckém KACPU odbavili 791 ukrajinských válečných uprchlíků. Největší zájem o služby centra je v pondělí, i proto je v tento den pracovní doba delší.

Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Podle údajů ze statistik ministerstva vnitra žilo v kraji na konci loňského roku 8294 Ukrajinců, což byla zhruba třetina všech cizinců v kraji. S příchodem uprchlíků se jejich počet už téměř ztrojnásobil, na konci června jich mělo trvalý či přechodný pobyt v některém ze čtyř okresů kraje 23.824, to je téměř 60 procent všech hlášených cizinců v kraji. Více než polovina Ukrajinců žije na Liberecku.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace