Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj chystá projekt, který zlepší komunikaci záchranky s nemocnicemi

15. 05. 2023 | 17:56

Liberecký kraj připravuje projekt za více než 40 milionů korun, který má zlepšit elektronickou komunikaci zdravotnické záchranné služby s nemocnicemi. Záchranáři v kraji umí s nemocnicemi komunikovat elektronicky už od roku 2015, kdy byly první sanitky vybaveny tablety, dosud ale chyběly zabezpečené kanály, které by umožnily předávat dokumentaci.

ZZSilustrNew
ilustrační foto z FB ZZS LK

Ta musí být vytištěna a v nemocnici předána v papírové podobě, řekl ČTK krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

"V tuto chvíli neexistují mosty mezi zdravotnickými zařízeními a záchrannou službou, takže to, co dnes elektronicky vyplní do systému v záchranné službě, tak předávají v papírové formě do zdravotnických zařízení," doplnil Richter. Projekt podle něj počítá nejen s pořízením programového vybavení, ale i nové techniky, zahrnuje i správu datového úložiště. "Veškeré informace pak potečou on-line a bude to jednodušší i pro zdravotnická zařízení," dodal radní.

Na projekt "eHealth – Interoperabilita Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje" žádá kraj peníze z Integrovaného regionálního operačního programu. Projekt umožní nejen předávání citlivých dat nemocnicím a opačně zabezpečenými kanály. "Jde o standardizovaný projekt v Evropské unii. My uvidíme v systému náhled na pacienta a jeho předchozí diagnózy, ale především je tam mezinárodní přesah, díky tomu bude možné získat informace i ze zahraničí, " řekl provozně technický náměstek ředitele záchranné služby Václav Červenka.

Záchranáři by díky tomu měli mít podle Červenky možnost podívat se na dokumentaci pacienta z celé Evropské unie. Pokud třeba v Libereckém kraji havaruje německý turista, záchranáři budou mít možnost podívat se do německého systému a zjistit, zda se neléčí s nějakými chronickými obtížemi nebo jaké bere léky. Podobně, když utrpí zranění nějaký český turista třeba v Chorvatsku, budou mít tamní záchranáři možnost podívat se do jeho dokumentace v Česku.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má výjezdové základny ve 13 městech, v Liberci jsou dvě, jedna v centru a druhá na letišti. Součástí je letecká záchranná služba a už rok má záchranka i tým speciálních činností, který slouží k efektivnějšímu zvládnutí mimořádných událostí a k dispozici má i vůz pro převoz pacientů s vysoce nakažlivou nemocí. Loni vyjeli záchranáři v kraji téměř k 66.500 případů. Liberecký kraj dal loni na provoz záchranky téměř 265 milionů korun, letos je v krajském rozpočtu připraveno přes 273 milionů.

čtk