Liberecký kraj nebude do konce roku zvyšovat jízdné v regionální dopravě
Přestože náklady na regionální dopravu rostou, Liberecký kraj do konce letošního roku jízdné v autobusech a vlacích, které objednává, zvyšovat nebude. Pokud na zdražení dojde, bude to nejdříve od Nového roku, řekl dnes na dotaz ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj) . Kraj původně úpravy jízdného zvažoval od 1. července, nakonec od toho ale upustil. Zda jízdné zdraží od příštího roku a případně o kolik, by se podle Svitáka mělo rozhodnout v listopadu.
Liberecký kraj zdražoval naposledy v červenci loňského roku, cílem bylo zmírnit propad tržeb zaviněný koronavirovými opatřeními. Nejcitelnější bylo zdražení pro hotovostní platby, kde cena stoupla v průměru o 15 procent. O 11 procent zdražily časové jízdenky a zhruba o devět procent dražší je od té doby cestování pro držitele krajské karty Opuscard. "Snažili jsme se o to, aby nedošlo k odlivu cestujících a veřejná doprava byla stále atraktivní," doplnil Sviták. Kraj se podle něj také snaží motivovat cestující k bezhotovostním platbám a podobně chce postupovat i při případném dalším zdražení.
I když kraj letos jízdné nezvyšoval, části cestujících se náklady od 1. dubna zvýšily. Důvodem bylo rozhodnutí vlády, která snížila slevy ze 75 na 50 procent. Slevy mohou dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev se navíc rozšířil o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Přizpůsobit se tomu musel nejen Liberecký kraj, zdražilo i cestování v MHD v Liberci a Jablonci nad Nisou.
Cestující se podle Svitáka po covidu postupně do veřejné dopravy vracejí, za zvýšením počtu cestujících v autobusech a vlacích mohou být podle něj i drahé pohonné hmoty. "My to teď vyhodnocujeme a z toho vzejde i návrh případné úpravy jízdného. Náklady na dopravu rostou astronomicky, my to teď musíme vybalancovat, aby jízdné bylo ještě únosné a nedošlo k odlivu cestujících. Určitě by se to nemělo tolik dotknout pravidelných cestujících, spíš těch, kteří využívají veřejnou dopravu nárazově," dodal.
Drahá paliva zvýšila náklady na veřejnou dopravu o desítky milionů korun. Při přípravě rozpočtu na příští rok proto kraj výrazně zvýšil objem peněz na zajištění dopravní obslužnosti. Zatímco v letošním roce na ni bylo v rozpočtu zhruba 820 milionů korun, v příštím roce už počítá s náklady bezmála 1,18 miliardy korun. "Zhruba 160 milionů korun z peněz, které jsou tam navíc, půjde na dofinancování provozu v letošním roce, protože na počátku roku se dělá vyúčtování. Dalších 200 milionů je očekávaný růst v příštím roce," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
čtk