Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj nechá prověřit hospodaření své firmy ČSAD Liberec, dva roky po sobě je ve ztrátě

25. 10. 2024 | 12:21

Liberecký kraj nechá auditory pražské společnosti Grant Thornton Advisory prověřit hospodaření své firmy ČSAD Liberec. Společnost, která zajišťuje regionální autobusovou dopravu na Liberecku a sousedním Českolipsku, skončila loni ve ztrátě 17,143 milionu korun a ztrátové hospodaření vykazuje i letos.

busHranice
ilustrační foto

O auditu hospodaření společnosti rozhodli na mimořádném jednání krajští radní, řekla dnes ČTK mluvčí kraje Andrea Fulková.

Auditoři by měli do poloviny prosince dodat vedení kraje první dílčí data, finální zpráva bude k dispozici v polovině ledna příštího roku. "Vzhledem k tomu, že společnost ČSAD Liberec vykázala ztrátu v hospodaření, je třeba i ze strany Libereckého kraje na tuto skutečnost reagovat. Audit prověří efektivnost provozu a vynaložených finančních prostředků Libereckého kraje a také personální strukturu společnosti," doplnil náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecký kraj vlastní ČSAD Liberec od října 2018, kdy prostřednictvím své společnosti Autobusy LK odkoupil majoritní balíky akcií v dopravní společnosti ČSAD Liberec a servisní firmě Autocentrum Nord od firmy Liberecká automobilová doprava (LIAD). Za bezmála 86 procent akcií obou společností zaplatil kraj 10,673 milionu korun. Cílem akvizice bylo zajistit alespoň na části území kraje autobusovou dopravu vlastními silami a mít pod kontrolou peníze vynakládané na veřejnou dopravu. ČSAD Liberec v té době pro kraj jezdila na Liberecku, od roku 2021 jezdí i na Českolipsku.

"Audit by měl vyhodnotit hospodaření a vývoj ekonomiky, investice, nákup poddodávek, materiálu a služeb, kvalitu prováděných prací, plánování a přípravu akcí, správnost účetnictví, personální náklady a odměňování i komunikaci a spolupráci nejen uvnitř společnosti, ale i s organizacemi v regionu," dodal Sviták. V čele ČSAD Liberec zároveň končí předseda představenstva Martin Bobek, důvodem nejsou podle Svitáka problémy firmy, ale vypršení mandátu. Nového předsedu zvolí valná hromada.

Podle obchodního rejstříku loni ČSAD Liberec vykázala výnosy 419,230 milionu korun, což byl ve srovnání s rokem 2022 pokles zhruba o 2,7 milionu. Hospodaření skončilo ztrátou 17,143 milionu korun, když o rok dříve vykázal krajský dopravce zisk 13,496 milionu. K hlavním důvodům patří podle vedení rostoucí náklady, které ale nejsou zohledněné v ceně za dopravní výkon. Rostly ceny paliv a také mzdové náklady. Ty byly dané nejen nutným zvýšením mezd, ale přibylo i zaměstnanců - zatímco v roce 2022 zaměstnával dopravce v průměru 241 lidí, loni už jich bylo 282.

čtk