Liberecký kraj posílil kvůli stavu nouze krizový fond o 20 milionů korun, musí mj. zaplatit za roušky a desinfekci
O dalších 20 milionů korun posílil kvůli koronaviru Liberecký kraj svůj krizový fond, původně v něm bylo jen 16 milionů. Důvodem je zajištění financování výroby roušek, dezinfekce a úhrada dalších nákladů spojených s vyhlášením nouzového stavu. Krajští zastupitelé zároveň na úterním mimořádném jednání rozhodli posunout lhůty pro podání žádostí o dotace z krajských dotačních programů o 35 dnů.
"Těch 20 milionů považujeme za částku, se kterou můžeme vydržet řekněme další dva týdny. Pokud doba nouzového stavu bude trvat déle než původně schválených deset dní, což se dá předpokládat, tak je možné, že ještě nějaké přesuny budou v budoucnu nutné," řekl na jednání hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Věří ale, že dojde na změny ve státním rozpočtu a stát krajské a obecní rozpočty posílí.
Zastupitelé rozhodli také o posunutí lhůt k podávání žádostí o dotace z krajských programů na podporu požárních jednotek, prevence kriminality, regionálních výrobků, výrobců a tradičních řemesel, retence vody v krajině, ozdravných a rekondičních pobytů pro postižené nebo preventivních a léčebných projektů. "Všechny termíny posouváme o 35 dní a budeme věřit, to bude k odevzdání žádostí stačit," řekl hejtman.
V dotačních programech Libereckého kraje je letos k dispozici přes 110 milionů korun. Podle hejtmana není ale vyloučeno, že se peníze z některých dotačních programů nakonec vůbec rozdělovat nebudou. Záležet bude podle něj na vývoji ekonomiky a dopadech pandemie do daňových příjmů. Dnes mimo jiné oznámila zastavení výroby Škoda Auto Mladá Boleslav, která je spolu s ostatními značkami mateřské skupiny Volkswagen klíčovým odběratelem většiny výrobců autodílů v Libereckém kraji. Podle informací odborů bude muset nejméně polovina z nich výrobu zastavit nebo výrazně omezit.
čtk