Liberecký kraj poskytne sociálním organizacím deset milionů korun, částka se rozdělí mezi 97 žadatelů

01. 08. 2020 | 18:25

Deset milionů korun ze svého rozpočtu uvolní Liberecký kraj na pomoc sociálním službám. Tyto peníze zajistí chod organizací v prvních třech měsících následujícího kalendářního roku do doby, než jim přijde dotace z ministerstva.

socialni1 menší
Foto: Artur Irma

Peníze obdrží neziskové organizace, za nimiž nestojí žádný zřizovatel. „Jsem rád, že jsme se postupem času dopracovali k tomuto systému, díky němuž nemusí poskytovatelé služeb být v nejistotě a mít peníze na provoz počátkem roku do té doby, než získají dotaci od státu. To je třeba až v březnu nebo dubnu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„V prosinci mívají obvykle organizace svůj příspěvek vyčerpaný a nedisponují rezervou, kterou by mohly použít na provoz v prvních měsících dalšího roku. Tudíž by některé služby musely omezit nebo dočasně zrušit. Proto jim Liberecký kraj už několik let pomáhá penězi ze svého rozpočtu. Původně se jednalo o pětimilionovou částku, nyní je to 10 milionů,“ doplnil Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Celkem se na odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje sešlo 101 žádostí o dotaci v celkové výši 22.929.367 korun. Čtyři z nich nesplnily podmínky a tak se desetimilionová částka rozdělí mezi 97 žadatelů napříč krajem. Jsou mezi nimi organizace věnující se terénním programům a odlehčovacím službám, nízkoprahová zařízení, poskytovatelé pečovatelských služeb i provozovatelé chráněného bydlení.

„Podporu obdrží například liberecká Oblastní charita nebo Advaita, Hospic svaté Zdislavy, organizace Maják z Hrádku nad Nisou, Fokus Liberec a Fokus Turnov, Tyfloservis, nízkoprahové zařízení Lampa z Mimoně či Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje,“ prozradil Svoboda.

Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje navíc zavedl spravedlivější systém pro určení výše finanční podpory. Registrované sociální služby obdrží dotaci podle výše úvazků pracovníků v přímé péči a u některých služeb bude použito specifické bonifikační kritérium. V základní síti Libereckého kraje je nyní registrováno 238 sociálních služeb.

„Do budoucna se jeví jako nutné zajistit pro sociální organizace víceleté financování s jasným podílem státního rozpočtu a rozpočtů krajů a obcí,“ uzavřela statutární náměstkyně hejtmana pro ekonomiku, správu majetku a informatiku Jitka Volfová.

LK/Jan Mikulička

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace