Liberecký kraj potřebuje nové pěstouny, na náhradní rodinu čeká 160 dětí
Liberecký kraj potřebuje nové pěstouny, na náhradní rodinu v kraji aktuálně čeká asi 160 dětí. I když loni zájem o pěstounství či osvojení dítěte vzrostl téměř o 45 procent, stále to nestačí. Přijetí nových pěstounů je komplikované a trvá zhruba rok, řekl ČTK náměstek libereckého hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).
Se zvýšením počtu pěstounů by měla pomoci kampaň "Mít domov a rodinu – Samozřejmost nebo vzácnost?", kterou kraj poprvé spustil v roce 2015.
Liberecký kraj se pěstounství dlouhodobě věnuje. "Loni jsme přijali celkem 42 žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče, z toho bylo 16 žádostí o zařazení do evidence osvojitelů, 15 žádostí o zařazení do evidence pěstounů a 11 žádostí o zařazení do evidence pěstounů na přechodnou dobu," doplnil Tulpa. Za posledních pět let to byl druhý nejvyšší počet žadatelů o náhradní rodinnou péči, víc jich kraj dostal jen v roce 2020, kdy bylo žádostí 50, z toho 30 o adopci dítěte.
Náhradní rodinu našlo v loňském roce v Libereckém kraji 66 dětí. Z toho 22 dětem bylo podle Tulpy zprostředkováno osvojení, o 13 dětí se postarali pěstouni, dalších 31 dětí bylo svěřeno do pěstounské péče na přechodnou dobu. V tomto případě jde ale o krátkodobou péči, která řeší krizovou situaci v životě dítěte tak, aby nemuselo být umístěno v kolektivním zařízení, a neměla by trvat déle než rok. Obtížně se hledá náhradní rodina hlavně pro starší děti nebo početné skupiny sourozenců, hůř se umisťují také děti s handicapem.
"Počet podaných žádostí za daný rok není ale možné dávat do přímé souvislosti s počtem dětí umístěných do náhradní rodinné péče. Celý proces od podání žádosti přes odborné posuzování, přípravu žadatele a jeho případné zařazení trvá přibližně jeden rok. Pokud tedy zájemce podá svoji žádost v jednom kalendářním roce, nedá se obecně určit, zda bude zařazen do evidence v tomtéž roce nebo až v tom následujícím," upozornil hejtmanův náměstek.
Zvýšit zájem o náhradní rodičovství se kraj snaží cílenou kampaní, spolupracuje na ní s organizacemi, které se věnují doprovázení pěstounských rodin. Každoročně se v kraji koná například Týden náhradního rodičovství, kde má veřejnost možnost setkat se s odborníky, ale i se zkušenými pěstouny. Cílem projektu je kromě jiného vyvracení mýtů a předsudků o problematice, ale také například představení skutečných příběhů rodin, které dětem náhradní domov poskytly.
čtk