Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Lužky? Běžky nebo pěšky – třeba do muzea nebo na pivo i uprostřed zimy

22. 02. 2025 | 14:15

Neobjevený klenot pohraničí, který v sobě skrývá víc, než se zdá – to jsou Lužické hory. Zdejší vrcholy, pod nimiž leží vísky plné hrázděných chalup, lákají řadu výletníků především v létě. Turistům však má tato oblast co nabídnout i uprostřed zimy. 

Pokud nastanou ideální sněhové podmínky, promění se okolí Cvikova na běžkařský ráj. V širokém okolí města se upravuje hned několik tratí, které zájemce provedou Lužickými horami.

Menší okruh o délce zhruba tři kilometry se nalézá na loukách pod Zeleným vrchem. Nabízí výhledy na vrchol Klíč i město Cvikov. Pro opravdové nadšence lze doporučit trasu vedoucí na Lužickou magistrálu. V ulici K Rybníčku leží výchozí místo pro stopu obkružující vrch Kamenitý, pokračující směrem na Milštejn až na rozcestí k Lužické magistrále.

Zdá se, že zima ještě nevzdala svou vládu a měly by nastat optimální podmínky pro zimní sporty. Proč se tedy vydávat do přetížených horských středisek, když můžete využít dobře upravených areálů v Lužických horách,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Lužické hory nabízejí hned několik lyžařských areálů. Nejznámější je Ski areál Polevsko. Vlek tu dopraví lyžaře nad dvě sjezdovky – 450 metrů modrou a 400 metrů červenou sjezdovku, které jsou navečer osvětleny. V areálu se nachází i malý provázkový vlek pro děti. Ti, kteří neholdují sjezdu, mohou využívat i řadu běžeckých tras v okolí, které spravuje běžkařský oddíl SKI Polevsko.

Nenáročnou zimní procházku představuje výprava na vrchol Luž. Znělcová hora je se svou výškou 793 metrů nejvyšším vrcholem celého masivu Lužických hor, který tvoří skupina rozmanitých kopců táhnoucích se od České Kamenice až k Hrádku nad Nisou. Na samém vrcholu stála v minulosti horská chata. Od roku 2020 skýtá výhled nová rozhledna.

Zabavit se ale lze i jinak než zimními sporty. Lužické hory a přilehlé okolí jsou proslulé sklářstvím. Navštívit tak lze třeba Sklářské muzeum v Novém Boru. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost. Vystaveny jsou nejen nové přírůstky ve sbírce, ale i exponáty, které byly dosud v depozitářích. Za prohlídku ale stojí i Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole, nejstarší škole svého druhu v Evropě, nebo firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Fenoménem Lužických hor je také Pivní stezka, která propojila devět místních řemeslných pivovarů. Nejeden pivní fajnšmekr ocení například speciál z Bornu v Novém Boru či z minipivovaru Helene v malebných Kytlicích.

Pro další tipy, které nevynechat v Libereckém kraji je dobré sledovat na sociálních sítích odkaz @regionliberec a webové stránky www.liberecky-kraj.cz.

LK/Jan Mikulička