Ministerstvo vnitra vydalo manuál k volbám pro starosty obcí zasažených povodněmi
Ministerstvo vnitra dnes na svém webu zveřejnilo manuál pro starosty obcí zasažených povodněmi, ve kterém radí s postupem při zajišťování nadcházejících voleb. Zároveň obcím nabídlo pomoc s náhradními prostorami, zdrojem elektřiny, členy volebních komisí či náhradními hlasovacími lístky. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu uvedl, že bez intenzívní pomoci nebude schopno volby zajistit deset obcí.
Ministerstvo uvedlo, že v případě, že obec nebude schopná najít místo pro volební místnost, hasičský sbor pomůže při vytvoření provizorní místnosti. Náhradní zdroj elektřiny zajistí hasiči nebo Státní správa hmotných rezerv. Pokud bude hrozit, že se nenaplní okrskové volební komise, pomohou zaměstnanci státních úřadů a dalších institucí. Vnitro nabídlo pomoc také se získáváním údajů pro seznam voličů z centrálních evidencí, s náhradními volebními lístky a obálkami či s přebíracím místem Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Ministerstvo vydalo také sadu doporučení, co by měly obce v případě problémů dělat. Pokud například nelze využít určenou volební místnost, lze hlasování podle něj přesunout do budovy jinde. "Volební zákon nestanovuje striktně, že by bylo nutné, aby se volební místnost nacházela na území volebního okrsku, pro který byla zřízena, zákonným požadavkem je dostupnost z pohledu průměrného voliče," uvedlo vnitro. V krajním případě se může volit i v sousední obci ve stejném kraji.
Zákon podle vnitra ani neudává pro volební místnost žádné standardy. Je ji možné umístit do kanceláře či bytu. "Nelze-li najít vhodnou místnost v zastřešeném objektu, je možno zřídit volební místnost i v alternativních prostorech – unimo buňka, stan či altán - nebo zcela v otevřeném venkovním prostoru," napsalo ministerstvo. V případě, že by bylo potřeba využít přenosnou volební schránku, musí obec informovat voliče a zajistit prostor pro následné sčítání hlasů.
Vnitro také radí starostům, aby kontaktovali členy volebních komisí a nečekali na to, jestli se jim sami omluví. "Pokud se nedaří člena komise ani kontaktovat, lze předpokládat, že se do komise ve dny voleb nedostaví, a v takovém případě je zapotřebí hledat člena náhradního," uvedlo ministerstvo. Obcím doporučilo, na koho se obrátit v případě personálního nedostatku. Napsalo také, že je možné využít jednu komisi pro dva okrsky nebo mít komisi s nižším než zákonným počtem členů.
Krajský úřad Moravskoslezského kraje a vybraná distribuční místa v obcích s rozšířenou působností v Olomouckém kraji dostanou podle ministerstva dodatečnou rezervu sad hlasovacích lístků a úředních obálek, které mohou posloužit pro případ, že v obci lístky povodeň zničila.
Vláda se rozhodla i přes povodňovou situaci termín voleb do krajských zastupitelstev a Senátu zachovat. Uskuteční se v pátek a sobotu.
čtk