Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na obnovu venkova rozdělí Liberecký kraj bezmála 30 milionů korun, víc než loni

21. 05. 2024 | 12:52

Na obnovu venkova rozdělí letos Liberecký kraj bezmála 30 milionů korun, víc než loni. Obcím přispěje na obnovu komunikací, veřejné osvětlení, ale také třeba na nová sportoviště. Letos přišlo rekordních 118 žádostí o dotaci, 12 bylo z mikroregionů a svazků obcí a 106 z obcí, řekl ČTK krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Celkově žádaly podle něj obce dotace na projekty dohromady za bezmála 114 milionů korun.

KrajParkhaus7FBLK
ilustrační foto

"Za tento program jsem velmi rád. Jako emeritní starosta Studence dobře vím, jak důležité je získávat finanční prostředky na zajištění věcí, které využívá každý občan v obci – ať už se jedná o chodníky, parky, parkoviště či veřejné osvětlení," doplnil Ulvr. Celkově podle něj obce a svazky žádaly na dotacích téměř 37,5 milionu korun, přestože jednu žádost kraj kvůli nesplnění podmínek vyřadil, pořád byly požadavky o čtvrtinu vyšší než možnosti dotačního programu.

Na všechny se tak podle Ulvra nedostalo. "Podpořili jsme všech 12 svazků obcí, ze zbylých prostředků jsme plně podpořili projekty 74 obcí a částečně projekty dalších 28 obcí. Na 27 žadatelů bohužel peníze nezbyly, alokace je vyčerpaná," dodal krajský radní. Kvůli nižšímu bodovému hodnocení se nedostalo třeba na modernizaci veřejného osvětlení v Líšném, Svojkově, Tatobitech, Tachově nebo Loužnici, nezbyly peníze ani na opravu střechy domu seniorů v Rovensku pod Troskami nebo elektronickou úřední desku v Benešově u Semil.

Letos byl podle Ulvra program zaměřený zejména na obnovu a údržbu technické infrastruktury, venkovské zástavby a občanské vybavenosti, úpravu veřejných prostranství, podporu vzdělávání a poradenství v rozvoji venkova a obnově vesnice a zvýšení kvality života na venkově. Kraj přispěl například na opravy místních komunikací v Bělé, Roprachticích, Dětřichově nebo Křižanech, na obnovu areálu hřbitova v Mříčné nebo opravu střechy školy v Jindřichovicích pod Smrkem.

Přidělení dotací musí ještě podle Ulvra schválit krajské zastupitelstvo, které se sejde v úterý 28. května.

čtk