Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na podporu sdílených kol ve městech rozdělí kraj tři miliony korun. Cílem projektu je snížení individuální automobilové dopravy

09. 03. 2023 | 5:00

Liberecký kraj připravil nový dotační program zaměřený na podporu sdílených kol, rozdělit chce tři miliony korun. Program na podporu městské mobility je určen pro desítku obcí s rozšířenou působností, o dotaci budou moci žádat od 3. května do konce června. Získat mohou od 10.000 do půl milionu korun, maximálně ale 70 procent nákladů, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Cílem projektu je snížení individuální automobilové dopravy ve vybraných obcích.

kolo bike-3185295 960 720
Ilustrační foto

"Jedná se o pilotní projekt, u něhož se počítá s napojením na systém veřejné dopravy, cílem je usnadnit cestování, a to zejména tím, že lidé mohou po vystoupení z vlaku či autobusu pokračovat dál na kolech, přičemž by prvních 15 minut využití sdíleného kola bylo zdarma, a to především pro ty, kteří využívají aplikaci IDOLka," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zájem předběžně projevil Nový Bor, Česká Lípa, Liberec, Turnov nebo Semily.

Podle starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka (Starostové pro Liberecký kraj) přišli s nápadem na sdílená kola sami obyvatelé města. "Než však takovou službu, která pro město není zadarmo, spustíme, chceme vědět, zda by lidé sdílená kola skutečně uvítali, či nikoliv," řekl starosta. Město proto vyhlásilo anketu, obyvatel města se radnice ptá, zda budou mít o novou službu zájem, k jakým účelům by kola využívali a také, kde by měla být umístěna stanoviště. Odpovídat mohou do konce března.

"Já osobně projekt sdílených kol velice podporuji, jelikož je ekologický, ekonomicky výhodný a také přínosný pro zdraví lidí," řekl Sviták. Nejde ale o jediný program na podporu rozvoje cyklodopravy v Libereckém kraji. Jen na dotacích rozdělí letos kraj 14 milionů korun. Nejvíce, 6,5 milionu, je určeno na výstavbu cyklostezek, kraj také zřídil na základě poptávky obcí program na obnovu a údržbu existujících cyklostezek, kde je 2,5 milionu korun. Další dva miliony jsou k dispozici v programu na projektovou přípravu nových tras. O dotace bude možné žádat od 3. do 27. dubna.

Podpora cykloturistiky je letos podle Svitáka zaměřena zejména na propojení již existujících cyklotras tak, aby bylo možné v hlavních směrech bezpečně projet na kole Libereckým krajem mimo cesty, po nichž jezdí automobily. Kraj ale i sám v posledních letech investuje do budování nových tras tam, kde je to nad finanční možnosti obcí. "Letos budeme například na cyklostezce svaté Zdislavy budovat další úseky, pokračuje příprava dalších úseků i Greenway Jizera," dodal hejtmanův náměstek.

čtk