Na pohotovosti v libereckém centru pomoci Ukrajině denně ošetří zdravotníci zhruba 20 lidí
Na pohotovosti provizorně zřízené v libereckém centru pomoci Ukrajině denně ošetří zdravotníci zhruba 20 lidí. Nejčastěji to je kvůli vysokému krevnímu tlaku, vysoké hladině cukru u diabetiků, virózám i zažívacím problémům u dětí a také kvůli psychickým problémům. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Nemocnice zdravotní pohotovost v centru provozuje.
"Většina uprchlíků tráví na místě (v centru pomoci Ukrajině) mnoho hodin, někteří i celý den či noc, proto jsou naši zdravotníci k dispozici i pro akutní stavy během čekání. V patře je také místnost vyhrazená pro děti a rodiny potřebující psychologa, samozřejmostí jsou dětské koutky k zabavení dětí," uvedl Řičář.
Uprchlickým centrem v Liberci denně projde několik set ukrajinských uprchlíků. Zdravotníkům z pohotovosti pomáhají i studentky liberecké univerzity. "Všem příchozím změří teplotu a pokud mají nějaké příznaky nemoci anebo teplotu 37 stupně a vyšší, jsou odesláni k našim zdravotníkům. Zde projdou testy na covid-19 a je jim provedeno základní vyšetření, tedy poslech plic, a tak dále," řekl mluvčí nemocnice. Příčiny zdravotního problému se podle něj snaží na místě zdravotníci dobrat za pomoci tlumočníků. "Můžeme na místě provést klasická vyšetření, jako jsou měření tlaku, pulsu, EKG. Následně lékař v případě potřeby vypíše žádanku na konkrétní vyšetření v nemocnici anebo recept do nemocniční lékárny," uvedl Řičář. Potřebné léky pro Ukrajince podle něj hradí liberecká nemocnice zatím ze svých peněz. "Prvotně se nicméně snažíme předepisovat léky bez doplatku," řekl mluvčí nemocnice.
Na pohotovosti také zdravotníci těhotným ženám vystavují těhotenské průkazky. "Snažíme se je směrovat na praktické gynekology, kteří nabídli svou pomoc. Taktéž již máme v databázi spolupracující praktické lékaře, pediatry a další doktory," dodal Řičář.
čtk