Nejlepším místem k podnikání v kraji zůstává Jablonec, na druhém místě skončila Jilemnice, třetí je Liberec
Nejlepším místem k podnikání zůstává v Libereckém kraji Jablonec nad Nisou. Na druhém místě skončila ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys Jilemnice na Semilsku a třetí příčku obsadilo stejně jako loni a předloni krajské město Liberec. O výsledcích výzkumu v Libereckém kraji dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí soutěže David Pavlát. Analytici agentury Datank ve výzkumu už 18 let hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností v ČR a pražské městské části.
Jablonec obhájil loňské vítězství, v čele žebříčku se ale druhé největší město v kraji drží posledních deset let, jedinou výjimkou byl rok 2022, kdy ho předstihly Semily. Tentokrát skončily páté. "Jablonec nabízí v rámci kraje velmi vysoký počet firem v přepočtu na 1000 obyvatel. Město zaznamenává při regionálním porovnání také velmi vysoký nárůst počtu obyvatel, což je dobrým předpokladem pro rozvoj podnikání i do budoucna," uvedl Pavlát. Regionální jedničkou je podle něj Jablonec v přístupu veřejné správy.
"Mám z toho obrovskou radost, protože je za tím schovaná spousta práce. A vnímám i to, že je to velká výzva pro budoucnost, abychom si prvenství udrželi. Za naši samozřejmost považuji údržbu městského majetku a společné infrastruktury, kterou potřebujeme ještě zlepšit. I do budoucna se budeme zamýšlet nad dalšími inovacemi, které ještě vylepší podnikatelské prostředí ve městě," řekl v reakci na výsledek jablonecký primátor Miloš Vele (ODS).
Stříbrná Jilemnice se může pochlubit nadprůměrným počtem dobíjecích bodů pro elektromobily v přepočtu na počet firem. "Podobně je na tom v rámci kraje také s počtem dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Motivací pro umístění firmy ve městě může být pro podnikatele nízká průměrná měsíční mzda," uvedl Pavlát. Jilemnice má v kraji také nejvyšší počet živnostníků v přepočtu na obyvatele.
Krajské město Liberec bodovalo podle Pavláta s nejvyšším nárůstem počtu ekonomických subjektů. "Město se může pochlubit vysokým podílem dotací na příjmech. Nadprůměrné výdaje směřuje krajské město do oblasti dopravy. Pokud jde o přístup veřejné správy, ocenit je třeba vysoce nadprůměrný počet úředních hodin, během nichž si mohou podnikatelé, ale nejen oni, vyřídit vše potřebné," dodal mluvčí projektu.
Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí města a městské části ve dvou hlavních kategoriích - podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Ve výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.
čtk
Galerie: foto Mad