Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Některé obce v kraji se na přijímání elektronických osobních dokladů teprve připravují

01. 01. 2025 | 11:11

Některé malé obce v Libereckém kraji se na přijímání elektronických osobních dokladů teprve připravují. Pro mnohé z nich to bude znamenat i další náklady, pořídit totiž musí chytré telefony i pro volební komise, aby mohly ověřovat totožnost voličů, zjistila ČTK.

mobily
ilustrační foto

Mobilní aplikace eDoklady má lidem sloužit k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům i mezi sebou. Ode dneška mají doklady v digitální podobě uznávat i nejmenší obce.

Třeba v osmitisícovém Hrádku nad Nisou jsou na přijímání e-dokladů připraveni. "Od Nového roku je možné se prostřednictvím eDokladu prokázat na všech odborech městského úřadu včetně městské policie i ve všech příspěvkových organizacích. Prozatím jsme žádné potíže nezaznamenali, jelikož se nikdo eDokladem neprokazoval, uvidíme v dalších dnech," řekla mluvčí radnice Eva Malá. Město podle ní bude ještě muset investovat do nákupu mobilních telefonů pro práci v terénu pro matriku, stavební oddělení a také do volebních místností.

V nedalekém Bílém Kostele nad Nisou se na příjem elektronických dokladů teprve chystají. "My to průběžně připravujeme, bude-li to potřeba, bude po tom poptávka, tak to rychle uděláme, ale není to na programu dne," poznamenal starosta Jiří Formánek (Starostové pro Liberecký kraj). Obec podle něj bude muset také pořídit nový chytrý telefon pro volební komisi, starší, který dosud komise používala, elektronické ověření neumožňuje. "Je to investice, na kterou nám nikdo nedá, je to jako se vším, budeme si muset poradit," dodal starosta obce s tisícovkou obyvatel.

Ani v Hejnicích zatím úřad a jeho organizace elektronické doklady nepřijímaly, teď jsou na to připraveni. "Nedokážu si ale představit, kolik těch lidí to bude využívat hned na začátku, ale vím, že samozřejmě to budou využívat hlavně ti mladší," řekl starosta Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). Sám se chystá tuto možnost využít. "Často u sebe nemám peněženku s doklady, takhle to bude jednodušší," dodal starosta třítisícového města.

Aplikaci eDoklady už od loňska přijímají ústřední orgány státní správy jako například ministerstva, policisté v terénu, úřady práce nebo finanční a krajské úřady. Dobrovolně se k nim přidalo i několik set měst, obcí nebo soukromníků. Od letošního roku se připojují zbývající obce, elektronickými doklady se ale budou moci lidé prokazovat i u voleb, ve školách, zdravotním pojišťovnám, bankám, u notáře, na České poště nebo třeba zastupitelských úřadech.

čtk