Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nemocnost v kraji stoupla o čtvrtinu, je nad epidemickým prahem. Na místě je ohleduplnost

29. 01. 2024 | 12:25

V Libereckém kraji vzrostl za poslední týden o čtvrtinu počet nemocných s akutními respiračními infekcemi (ARI) a chřipkou. Na 100.000 lidí je 1837 případů, což značí nástup epidemie. Za takzvaný epidemický práh hygienici označují 1600 až 1800 nemocných na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

covidDoktorNew
archivní ilustrační foto

"Doporučujeme, aby lidé nosili ochranu dýchacích cest (ideálně respirátor), a to zejména při návštěvě zdravotnických zařízení, domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb, ale i při cestování hromadnou dopravou. V některých zařízeních sociálních služeb či zdravotnických zařízeních může již docházet k omezení návštěv s ohledem ke zhoršení situace ve výskytu respiračních nákaz u klientů či pacientů těchto zařízení," uvedli hygienici v komentáři ke zveřejněným datům. V páteřních nemocnicích v kraji nyní zákaz návštěv není.

Z okresů v Libereckém kraji je nejvyšší nemocnost na Semilsku, kde je v přepočtu na 100.000 lidí 2153 nemocných. Na Liberecku je podle tohoto přepočtu 1913 případů, na Českolipsku 1686 a na Jablonecku 1602. Nejvyšší nemocnost je mezi dětmi do pěti let věku. V republikovém měřítku nemocnost stoupla o 23 procent na 1748 nemocných na 100.000 lidí.

Chřipkou od začátky sezony, což je podzimu 2023, v Libereckém kraji prokazatelně onemocnělo 104 lidí, z toho 42 za poslední týden. Ani u jednoho ale nemělo onemocnění vážný průběh s nutností umělé plicní ventilace.

Nadále klesá v mezitýdenním srovnání počet prokázaných případů koronaviru. Za poslední týden jich bylo 30 oproti 68 o týden dřív. "Upozorňujeme však, že se jedná pouze o případy prokázané laboratorně, skutečnou nemocnost covid-19 lze předpokládat mnohem vyšší," uvedli hygienici.

čtk