Nevhodná ke koupání jsou v Libereckém kraji dvě koupaliště. Na Hamru se přemnožily sinice
Na konci sezony jsou v Libereckém kraji podle hygieniků nevhodná ke koupání dvě přírodní koupaliště. Dlouhodobě tak hodnotí nádrž v Chrastavě u Liberce a nově i Hamerské jezero na Českolipsku, vyplývá z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.
Na stupni čtyři pětiškálové stupnice je od začátku sezony koupaliště v Chrastavě kvůli kolísavé kvalitě vody ve Vítkovském potoce, který ho napájí. Hamerské jezero je nevhodné ke koupání kvůli přemnoženým sinicím.
Zákaz koupání neplatí na konci sezonu ani pro jednu z 36 vodních ploch, které hygienici v Libereckém kraji pravidelně sledují.
Na stupni tři bylo prakticky celé léto Máchovo jezero na Českolipsku, důvodem je zvýšený výskyt sinic. Hygienici nedoporučují koupání v jezeře citlivým lidem, mezi něž patří těhotné ženy, děti nebo alergici. Lidé by se měli po koupání osprchovat.
Na stupni dva je na konci sezony osm rekreačních vodních ploch v kraji. Na Českolipsku jsou takto hodnocené přírodní koupaliště v Jablonném v Podještědí, Mimoni, Nedamově a Zákupech, na Liberecku nádrže v Novém Městě pod Smrkem, Českém Dubu, v Liberci přehrada Harcov a v Sedmihorkách v Českém ráji rybník Bažantník u kempu. Mírně zhoršenou kvalitu vody v jejich případě obvykle signalizuje snížená průhlednost, pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů po koupání je velmi nízká.
Letošní sezona byla pro provozovatele venkovních koupališť v Libereckém kraji špatná. Kvůli opatřením spojených s koronavirem začala později než obvykle a koupání navíc nepřálo ani počasí v červenci. "Pro venkovní koupaliště to letos prostě nevyšlo," řekl správce koupaliště Sluníčko v Liberci-Vratislavicích Petr Polda.
čtk