Obce čekají novinky v hospodaření s odpady. Kraj je podpoří miliony korun
S novým rokem se pro obce změnila situace v odpadovém hospodářství. Od prvního ledna mají nové povinnosti. Ty se letos zčásti promítly i do tradičního dotačního programu 8.5 Podpora předcházení vzniku odpadů a využití bioodpadů.
„Obce jsou povinny zajistit po celý rok místa pro oddělené soustřeďování odpadního textilu od občanů a také zajistit to, aby odděleně skladované recyklovatelné složky komunálního odpadu tvořily v tomto a následujícím roce alespoň šedesát procent z celkového množství komunálních odpadů. Provozuje-li obec komunitní kompostárnu, je povinna zajistit její vybavení. Pro menší kompostárny, které zpracují nejvýš 150 tun odpadu za rok postačí vodohospodářsky zabezpečená plocha, pro ty větší je k ploše nutno přičíst váhu, zařízení ke sledování teploty a vlhkosti, pro zvlhčování zakládky a pro zajištění aerobního prostředí,“ uvedl Jiří Klápště, náměstek hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství.
Změny reflektuje krajský dotační program 8.5 Podpora předcházení vzniku odpadů a využití bioodpadů, který bude letos – po schválení zastupitelstvem – vyhlášen 29. ledna. Podávat žádosti bude možné od 1. do 31. března, k dispozici je pět milionů korun. „Tento program je cesta, jak pomoci obcím s realizací odpadového hospodářství a pevně věřím, že obce si nenechají ujít tuto příležitost pomoci s financováním změn,“ dodal Klápště.
Kromě podpory aktivit podporujících předcházení vzniku odpadů a jejich opětovné použití program může pomoci s vznikem či podporou provozu re-use center v obcích anebo bezobalových prodejen, s pořízením domácích kompostérů, elektrických kompostérů na gastro odpady, štěpkovačů nebo drtičů dřeva, které pochází z údržby zeleně v obcích a údržby zahrad občanů.
V souvislosti s legislativními změnami se programová podpora rozšiřuje o pořízení nádob na oddělený sběr textilu, vznik a provoz zařízení k využití bioodpadů včetně malých zařízení a komunitních kompostáren a plnění nově vzniklých povinností v souvislosti se zákonem o odpadech a jeho novelizací včetně souvisejících právních předpisů v oblasti třídění, zpracování a využití odpadů – ať už jde třeba o změnu obecního systému nakládání s odpady či sběr bioodpadu živočišného původu.
Liberecký kraj se v odpadové oblasti dlouhodobě podílí na třech projektech, a to na podpoře třídění komunálního odpadu se společností Eko-kom a na podpoře zpětného odběru odpadních elektrozařízení se společnostmi Asekol a Elektrowin.
Obce budou o programové výzvě informovány detailněji, aby zvládly plnit zákonné povinnosti. Kromě toho pro ně Liberecký kraj ve spolupráci s Eko-komem připravuje na polovinu února 2025 informativní seminář. Více o dotacích je k dispozici na webu https://dotace.kraj-lbc.cz.
LK/Jan Mikulička