Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Od příštího roku je čipování psů povinné, nahlášení do registru se ale na různých místech kraje liší

21. 12. 2019 | 6:19

Odlišný přístup zvolila města v Libereckém kraji k čipování psů, které bude od příštího roku povinné. V Liberci bude nahlášení čísla čipu psa do registru města dobrovolné, v Jablonci tato možnost nebude vůbec, ale třeba v Novém Boru ho budou muset majitelé psů nahlásit povinně. V České Lípě mají tuto povinnost dokonce už od roku 2012. Strážníci represe pro začátek roku nechystají, vyplývá z ankety ČTK.

pes rozkošný
Ilustrační foto

Zavedení povinného čipování je jedním ze série kroků proti existenci takzvaných množíren, kde jsou zvířata chována pro zisk z prodeje štěňat. Psy musí nechat majitelé očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. Na nečipovaného psa se bude pohlížet jakoby neměl platné očkování. Za to hrozí pokuta až 20.000 korun.

V evidenci libereckého magistrátu je skoro 6400 psů, město po majitelích číslo čipu vyžadovat nebude. "Do formuláře k registraci k poplatku zavádíme od 1. ledna 2020 nepovinnou kolonku číslo čipu. Pokud ji poplatník vyplní, může být pomocným údajem, obdobně jako číslo evidenční známky při spolupráci s útulkem při zjišťování majitele zaběhnutého psa," uvedla mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Ve vyhlášce stotisícového Liberce není čipování psů nijak řešeno, stejně jako třeba v Jablonci a v Turnově. "Povinnost vychází z novely veterinárního zákona," uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Ve 45tisícovém městě má radnice nahlášeno přes 3400 psů. Registr, kam bude možné nahlásit číslo čipu, radnice nemá. Stejně je na tom patnáctitisícový Turnov s 1300 nahlášenými psy.

Ve dvanáctitisícovém Novém Boru povinnost nahlásit číslo čipu vychází z nově schválené vyhlášky o místním poplatku za psa. "Je v zájmu majitelů psů, aby číslo čipu nahlásili, protože v případě nalezení psa se snadněji nebo rychleji dohledá majitel," uvedla mluvčí radnice Radmila Pokorná. V evidenci města je skoro 1100 psů. Třikrát tolik jich je zaregistrováno v nedaleké České Lípě. Tam musejí mít psi na základě vyhlášky čip nebo tetování povinně už od roku 2012. "K dnešnímu dni je podle této vyhlášky evidováno zhruba 3000 označených psů," uvedla mluvčí sedmatřicetitisícového města Kristýna Kňákal Brožová.

Kontroly dělají strážníci v České Lípě průběžně a podle Brožové v tom budou pokračovat i po Novém roce, namátkové kontroly chystají i v Novém Boru. Strážníci v Liberci cílené kontroly nechystají. "Podle platné legislativy za přestupky od 1. ledna 2020 v případě neoznačeného psa mikročipem strážník není určen jako orgán projednávající přestupky. Městská policie může zjištěné podezření oznamovat příslušnému správnímu orgánu podle typu přestupků," uvedla mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková. V Jablonci chtějí k cíleným kontrolám přistoupit od dubna.

Podle informací od veterinářů z Libereckého kraje se ceny za čipování psa pohybují nejčastěji od 400 do 650 korun. "Zájem o čipování je průběžně zhruba stejný. Myslím si, že část psů zůstane na začátek příštího roku. Třeba u těch starších lidé váhají," uvedl liberecký předseda komory veterinárních lékařů Martin Kolafa. Podle jeho českolipského kolegy Tomáše Mohyly nelze s jistotou říct, kolik majitelů psů tuto povinnost splní. Psa si totiž nemusí nechat očipovat u svého veterináře, ale kdekoliv jinde.

čtk