Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Otevření lyžařských středisek umožní lépe zvládat situaci na horách, žádají organizace cestovního ruchu

27. 01. 2021 | 5:40

Horská střediska a střešní organizace cestovního ruchu dnešním dopisem žádají Vládu ČR: „Otevřete lyžařská střediska v ČR a využijte spolupráci s jejich provozovateli. Otevření umožní lépe zvládat situaci na horách a přispěje ke zlepšení ochrany zdraví návštěvníků.“

jested2 zima
Foto: Artur Irma

Přehled argumentů:

V návaznosti na včerejší jednání vlády jsou provozovatelé schopni doplnit některá pravidla tak, aby se bezpečnost provozu ještě zvýšila – může to být například zavedení respirátorů FFP2, nebo omezení kapacity dopravních zařízení, čímž by v některých ohledech byla opatření přísnější než v Rakousku. Žádáme o apolitické rozhodování o spuštění skiareálů, s ohledem na zdraví občanů a také se zvážením argumentů o dopadech na život lidí v okrajových horských regionech republiky.

Skiareály a další organizace požádaly Vládu ČR, aby umožnila provoz lanovek a vleků již od pátku 29. 1. 2021. Se zahájením jarním prázdnin se počet návštěvníků na našich horách ještě zvýší a provozovatelé skiareálů mohou pomoci nastavit bezpečný a plynulý provoz. Ve spolupráci s obcemi a dalšími složkami je to jediný způsob, jak eliminovat chaos, který v horských střediscích nastane a jenž je možno označit i za hazard s lidským zdravím. Lanovky a vleky v provozu nejsou z epidemiologického hlediska významnějším rizikem, což potvrdil i pan ministr Blatný. Naopak mohou přispět k ochraně zdraví návštěvníků, protože díky nim bude možné vyžadovat dodržování všech souvisejících opatření.

Ubytovací zařízení a také restaurace nebudou s nejvyšší pravděpodobností v provozu ani ve 4. stupni PES, takže nyní jednáme jen o lyžování místních lidí nebo jednodenních návštěvách, které na horách již neřízeně probíhají.

Jsme proti jakémukoliv obcházení vládních nařízení a vyzýváme všechny podnikatele i zákazníky k dodržování opatření. Obava ze zneužívání služebních cest u části ubytovatelů ale nemůže být důvodem k tomu, že lyžařské areály zůstanou zavřeny. Nelze po zaměstnancích areálů chtít, aby suplovali příslušné státní složky při kontrole ubytovacích zařízení, které neprovozují. Podíl malých ubytovacích zařízení, ve kterých je teoreticky třeba zajistit kontrolu, není velký (jejich podíl na trhu je do 30 %). Kontrolu ale musí zajistit stát.

Situace se již stává neúnosnou. Od 13. března 2020 byly lyžařské areály v ČR v důsledku pandemie koronaviru otevřeny pouze 1 týden. Jinými slovy za tato zimní období přišly skiareály o zhruba 10 týdnů provozu. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí vynaložených nákladů, areály nutně potřebují zahájit provoz, jinak to bude u mnoha z nich znamenat jejich konec.

Start provozu v průběhu února, kdy je běžně vrchol sezóny, již nic nevyřeší. Zimní sezóna pro většinu areálu totiž končí okolo 15. března (areály by tudíž byly spuštěny na max. zbývající 3-4 týdny). Již dnes jsou na naprosté hraně likvidity a jsou nuceny propouštět zaměstnance.

Dopis zaslal společně Svaz obchodu a cestovního ruchu, Česká unie cestovního ruchu, Asociace horských středisek ČR, Asociace lanové dopravy, Unie horských povolání.

Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek