Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

PechaKucha Night čili „Noc tlachů” zacílí na textilnictví. Od trendy výrobců po špičkové vědce

12. 05. 2022 | 13:31

PechaKucha Night, akce, jejíž název v překladu znamená „Noc povídání či tlachů“ se pomalu, ale jistě zabydluje na kulturní mapě Liberce. Oblibu si získala především pro svůj dynamický formát, který po aktérech požaduje, aby diváky seznámili se svým tématem pomocí dvaceti fotek, na které mají celkem 400 vteřin. V pořadí šestou libereckou „noc tlachů” hostí 17. května od 20:00 kino Varšava.

tlachy2
Foto od pořadatele akce.

Do kina Varšava se PechaKucha Night vrací po šesti a půl letech a tentokrát cílí na fenomén textil, který je Liberci vlastní. Navzdory tomu, že před téměř dvaceti lety přišel o nejznámější symbol Textilanu. Bagry ji srovnaly se zemí mezi lety 2003 a 2004. Od té doby však v regionu vyrostlo mnoho nových výrobců, vznikly díly, ateliéry a byly zaregistrovány patenty světového významu. Včetně Liberečákům důvěrně známé metody průmyslové výroby nanovláken.

Foto od pořadatele akce.

Během večera se na pódiu kina Varšava vystřídají výrobci, kreativci i špičkoví vědci

Výrobce reprezentují David Pařízek, jehož spacáky s nanotechnologickou membránou patří mezi pozoruhodné příklady aplikace libereckého NANO v praxi, Jiří Doubrava z outdoorové firmy Direct Alpine, která před více jak dekádou přesunula výrobu z Asie zpět do českých a slovenských dílen nebo Xénia Gajdošová, sběratelka starých textilních strojů a producentka ryze českých kšiltovek.

Trend upcyclingu v módě přiblíží Martina Paulus z Jablonce nad Nisou a o tom, jak se v Huti pod Černou studnicí šijí gotické kostýmy zase pohovoří Monika Sluková.

Nebude chybět profesor David Lukáš, který stál u přelomového objevu průmyslové výroby nanovláken a dodnes na TUL tento obor rozvíjí. Kreativní křídlo reprezentují Svatoslav Krotký z Katedry designu FT TUL a Martina Benešová, oceňovaná českolipská designérka a vyznavačka slow fashion.

Pestrost je kořením PechaKucha Nights, a tak se diváci mohou těšit i na uměleckého kováře Pavla Doležala z Velkých Popovic. Ptáte se, jak se vázán k textilu v regionu? Výrazně. Díky jeho úsilí totiž vzniklo v Lomnici nad Popelkou společenské a kulturní centrum... jak jinak než ve staré textilce původně určené k zániku.

TZ ARR