Peníze určené na výměnu kotlů se zřejmě nevyčerpají, zájem je malý. Lhůta pro žádosti končí 31. srpna
Peníze určené v Libereckém kraji na výměnu kotlů za ekologičtější se letos zřejmě nevyčerpají. Lhůta pro žádosti v posledním, pátém, kole skončí 31. srpna, zájem je ale malý, z bezmála 61 milionů, které jsou k dispozici, je vyčerpána zhruba třetina. K dispozici je stále 40 milionů korun, řekl na dotaz ČTK krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).
Od září přitom začne platit zákaz používání nejstarších kotlů na tuhá paliva a za porušení hrozí pokuty až 50.000 korun.
Podobný problém mají podle Ulvra i další kraje, problémem je podle něj úzká skupina lidí, kteří mohou o dotaci žádat, a také omezení dotace na kotle na biomasu nebo tepelná čerpadla. Dotaci mohou získat jen nízkopříjmové domácnosti a domácnosti seniorů, získat mohou až 95 procent potřebných peněz, maximálně ale 130.000 na kotel na biomasu a ještě o 50.000 víc na tepelné čerpadlo. Zatímco kotel na biomasu lze pro běžný rodinný dům pořídit za 70.000 až 120.000 korun, tepelné čerpadlo přijde i na více než trojnásobek.
"V únoru jsme se obrátili dopisem na ministra životního prostředí Petra Hladíka, rádi bychom umožnili výměnu co největšího počtu neekologických kotlů, ovšem nastavené podmínky neumožňují vyšší zájem o dotaci i přes cílenou inzerci a informování občanů i zástupců obcí v Libereckém kraji. Z tohoto důvodu jsme apelovali na zvážení úpravy podmínek a na to, aby bylo nalezeno jiné řešení, které přispěje ke zvýšení počtu žádostí, ministerstvo nám ale sdělilo, že žádné změny ve výzvě nepřipravuje," dodal Ulvr.
Ministerstvo to potvrdilo. "Všechny ostatní domácnosti mohou žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám. Zde k začátku srpna evidujeme celkem 56.709 žádostí na podporu výměn neekologických typů vytápění v celkové hodnotě 5,1 miliardy korun. Tedy pokud domácnost nesplňuje definici nízkopříjmové v kotlíkových dotacích, může požádat o podporu v Nové zelené úsporám," uvedla na dotaz ČTK mluvčí MŽP Veronika Krejčí. U takzvaných kotlíkových dotací není podle ní situace všude stejná, třeba v Olomouckém nebo Zlínském kraji bude zřejmě třeba peníze na kotle přidat.
Liberecký kraj rozdělil první dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější v roce 2016, od té doby podpořil výměnu více než 5200 kotlů a na dotacích rozdělil bezmála 650 milionů korun. Nízkopříjmové domácnosti mohly o dotace poprvé žádat loni, kraj tehdy podpořil 526 projektů, na které rozdělil téměř 83 milionů korun. V poslední výzvě mohou lidé žádat od loňského září, největší zájem byl hned zpočátku, znovu žádostí přibylo až v posledních měsících. "Za červenec lidé podali 49 žádostí," doplnil mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.
Na zákaz provozu starých kotlů se připravují i úředníci na radnicích. "Odbor životního prostředí plánuje systematické prověřování zdrojů především v oblastech s vysokou koncentrací zdrojů na tuhá paliva, například v okrajových částech měst a obcí bez plynofikací. Agendu bude zatím zajišťovat jeden zaměstnanec. Podněty na nevhodné topení a nadměrné znečišťování ovzduší bude možné podávat magistrátu osobně, písemně, elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu opatřeného zaručeným elektronickým podpisem," řekla mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.
Také v sousedním Jablonci nad Nisou se podle mluvčí Jany Fričové úředníci magistrátu primárně při kontrolách zaměří na oblasti bez plynofikace. Podle mluvčí novoborské radnice Radmily Pokorné odbor životního prostředí už teď průběžně kontroluje provozovatele stacionárních spalovacích zdrojů. "Místní společnosti jsou většinou napojené na plyn, opakující se problémy a stížnosti se vztahují k rodinným domům. Převažují tak sousedské spory, tyto stížnosti chodí zejména v topné sezoně," dodala.
čtk