Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Plyn a elektřinu zajistí Liberecký kraj znovu přes dynamický nákupní systém

21. 06. 2023 | 14:25

Plyn a elektřinu na příští rok chce Liberecký kraj zajistit stejně jako loni prostřednictvím dynamického nákupního systému. Tento nákup je flexibilní, umožňuje reagovat pružněji a rychleji, lhůta je tam desetidenní, ale po dohodě ji lze zkrátit i na tři dny, řekl dnes novinářům náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

elektroProcvičte si i v letošním školním roce znalosti o energetice
Některé energetické společnosti vsadily na osvětu, ilustrační foto: ČEZ

Na rozdíl od loňského roku, kdy kraj počítal s nákupem za spotové ceny a hledal vlastně jen obchodníka s nejnižší marží, letos je cena nastavená na 321 milionů korun bez DPH.

"My jsme zakázky nastavili na základě aktuální ceny na trhu, podle spotových cen, takže je to nějaký odhad. Předpokládám, že tam proběhne soutěž a ty ceny budou ještě nižší. U elektřiny je to 4000 korun za megawatthodinu (MWh) bez DPH, u plynu je to u velkoodběru 1400 korun bez DPH a u maloodběru 1500 korun," uvedl Miklík. V případě maloodběru plynu vypisuje kraj dvě zakázky, protože chce zajistit dodávky nejen na příští rok, ale i na rok 2025.

S takzvaným dynamickým nákupním systémem má kraj dlouholeté zkušenosti, nakupuje tak spotřební materiál, ale například i telekomunikační služby, aktuálně připravuje touto cestou i nákup elektromobilů. Energie nakoupí kraj nejen pro úřad a své organizace, ale například i pro Krajskou nemocnici Liberec, nově i pro českolipskou nemocnici a připojily se i některá města a obce. "Oslovili jsme i další obce v kraji, které s námi nenakupovaly, aby se připojily," řekl hejtman Martin Půta (Starostové v Libereckém kraji).

Letos kraj nakupuje energie za spotové ceny, v květnu se podle Miklíka cena pohybovala v případě elektřiny kolem 2500 korun za MWh a u plynu to bylo 1347 korun. "Teď šla ale cena nahoru, protože trh je citlivý na jakoukoliv zprávu ze světa, doufáme, že to zas půjde dolů," řekl. V rozpočtu počítal kraj se zastropovanými cenami a připraveno měl na energie zhruba 400 milionů korun. "Pokud budou ceny na té úrovni jako doposud, tak zhruba 100 milionů ušetříme," dodal hejtmanův náměstek.

Nákup za spotové ceny se letos kraji osvědčil, pro příští roky chce ale ceny zafixovat. Na letošní rok stát stanovil cenový strop, na příští rok už ale žádný limit stanovený není. "Nechceme se dostat do situace, že bychom mohli nakupovat za ještě vyšší ceny než letos," dodal hejtman.

čtk