Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Podzim v Jizerských horách hraje všemi barvami i plejádou možností a chutí

08. 11. 2023 | 10:13

Syrový a uplakaný, mlhavý a větrný, ale také slunečný a prozářený barvami zlátnoucího listí – ročním obdobím mnoha tváří dokáže být podzim. V létě i v zimě jsou Jizerské hory plné turistů, ožívají dětským smíchem, funěním turistů i svistem upalujících bicyklů; to opravdické zadumané kouzlo a duch těchto hor vystupuje právě na podzim.
 

podzimJizerkyLK2
Foto: LK

Jizerské hory jsou rájem rozhleden – nalézá se v nich celkem 18 kamenných, železných, dřevěných objektů a nespočet skalních vyhlídek.

Za zmínku stojí rozhledna na Tanvaldském Špičáku, jedna ze čtyř rozhleden architekta Roberta Hemmricha, která byla otevřena roku 1909. Nabízí kruhový výhled nejen na Jizerské hory, ale i Krkonoše. A na protějším hřebeni se vypíná jedna z nově postavených rozhleden, Světlý vrch. Její vyhlídková plošina připomíná ptačí hnízdo.

„Rozhledny jsou v Jizerských horách, ale i jiných oblastech naší země, stále lákadlem pro návštěvníky. Výhled do krajiny zkrátka nikdy neomrzí, zvlášť když doslova každý měsíc vypadá krajina jinak, podle toho, jak se příroda během roku proměňuje,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Podzim v Jizerských horách, foto: LK

Určitou podzimní křehkost Jizerek dotváří četná rašeliniště. To největší – rašeliniště Jizerky – se rozkládá mezi Jizerkou a Smědavou a prochází jím naučná stezka Tři Iseríny, která seznamuje s přírodním bohatstvím a rozmanitostí. Za výlet určitě stojí Přírodní rezervace Na Čihadle s tamní dřevěnou vyhlídkovou plošinou.

Kdo více než pohybu holduje kultuře, může navštívit některé z četných muzeí. Sklo a bižuterie, technika, hasiči, výtvarné umění, archeologie, řemesla, historie – to je jen zlomek nabídky zdejších muzeí. S orientací a výběrem pomůže nová brožura Muzea Libereckého kraje, která je k dispozici i online.

Jizerské hory nabízí i řadu léčivých pramenů. Vyvěrají především v severní části pohoří, v oblasti Nového Města pod Smrkem. Tamní novoměstská kyselka byla objevena již roku 1780 a je dodnes oblíbeným výletním místem.

Nejznámějším pramenem je ten v Lázních Libverda. Právě tam byly totiž díky objevu léčivé vody vystavěny věhlasné lázně. První zprávy o léčivé vodě pocházejí již ze 14. století, zvěsti o ní šířili především poutníci, kteří se zde osvěžovali touto Boží vodou cestou do poutního kostela v Hejnicích. Pramen je veřejně přístupný na lázeňské kolonádě. Minerálka se železitou příchutí je zcela bez zápachu a má příjemnou svěží chuť.

LK/Jan Mikulička