Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Poslední velká mlékárna v kraji skončila v roce 2011, na několika farmách vznikly malé 

31. 03. 2023 | 11:59

Poslední velká mlékárna v Libereckém kraji ukončila výrobu v listopadu 2011, na několika farmách pak začali zpracovávat mléko sami. Ostatní dodávají hlavně mlékárnám v sousedním Německu, řekl dnes ČTK předseda regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach. Sám o otevření malé mlékárny uvažoval od 90. let, ukončení výroby v Mlékárně Příšovice bylo posledním impulzem, s vlastním zpracováním mléka začal před devíti lety.

kráva tele cow-2802838 1280
Ilustrační foto

"Zpracováváme týdně kolem 850 až 1000 litrů mléka. Vyrábíme mléko, zákys, jogurty, tvaroh, čerstvé sýry a sýr na grilování, teď plánuju i zrající sýr, původně jsem uvažoval o goudě, ale zkusím asi spíš čedar," doplnil Erlebach. Mlékárna dodává výrobky do malých regionálních prodejen a také několika restauracím, teď v sezoně prodá většinu produkce na farmářských trzích. "Máme stálé zákazníky, které jsme i v zimě, kdy farmářské trhy nejsou, zaváželi," dodal.

Firma dnes vyrábí pod značkou Mléko Jeřmanice, i ona se musí vyrovnávat s rostoucími náklady, zejména na energie, zdražil i obalový materiál. "Teď v nejbližších dnech budeme muset do cen ty vyšší náklady promítnout, počítám, že o pět až deset procent podle druhu výrobku se ještě cena zvedne. Marži máme minimální, pro nás je hlavní, abychom zachovali nabídku zákazníkům, všechno tam promítnout nemůžeme, to by lidi nezaplatili," řekl ČTK jednatel mlékárny David Erlebach.

Podobně se vyjádřil majitel Kozí farmy Pěnčín na Jablonecku Josef Pulíček. Jeho farma patří k největším chovům ovcí a koz v zemi, dohromady má kolem 800 zvířat a sama mléko i zpracovává. "Aktuálně máme mláďata pod matkami, takže denně zpracováváme kolem 400 litrů mléka, až se mláďata odstaví, zvýší se to na téměř 1000 litrů denně," řekl ČTK Pulíček. Farma produkci prodává sama ze dvora, dodává ale i do malých prodejen a také do řetězců a některým e-shopům.

Pěnčínská farma vyrábí kozí a ovčí mléko a nápoje z nich, také tvaroh, jogurty a sýry, to vše v biokvalitě, i proto patří zdejší výrobky na trhu k těm dražším. "Poptávka v závěru loňského roku se podstatně snížila, důvodem je pokles kupní síly," řekl Pulíček. I to je podle něj důvod, proč nemohou plně do cen promítnout výrazný růst nákladů. "Přišli bychom o odbyt, nikdo by to nezaplatil," dodal majitel farmy.

Mlékárna společnosti Plastcom v Příšovicích byla v roce 2011 posledním velkým mlékárenským podnikem v Libereckém kraji. V minulosti přitom byly v kraji další dvě velké mlékárny v Liberci a České Lípě, které ale zkrachovaly už v 90. letech. Kvůli zpřísnění norem po vstupu Česka do Evropské unie pak výrobu zastavily také další menší firmy jako sýrárna ve Velkém Valtinově nebo v Rovensku pod Troskami, které nechtěly investovat miliony do úpravy technologií.

V Libereckém kraji dnes působí i další malé mlékárny jako Farma Volavec v Radostné pod Kozákovem, Eko farma Stehlík ve Zlaté Olešnici, Tompeli v Železném Brodě nebo Kozí farma Nový Dvůr na Českolipsku. V kraji se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni vyprodukovalo 70,827 milionu litrů mléka, zhruba o osm procent méně než v roce 2021. Přímo v kraji se ale podle Erlebacha dnes zpracovává jen zlomek produkce.

čtk