Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Premiérový TechStarter ocenili studenti, firmy i školy. V kraji se do programu zapojily desítky účastníků

26. 03. 2025 | 18:50

Sledování zmetkovitosti, testování plošných spojů či měření házivosti brzdového kotouče, to byla jen některá zadání, která řešili studenti technických středních škol v Libereckém kraji v prvním ročníku soutěžního programu TechStarter.

starter
Foto z akce je z FB profilu Liberecký kraj.

Do programu zaměřeného na podporu technického vzdělávání se zapojilo 27 studentů ze šesti škol a pět průmyslových podniků. Spolupráci si při úterní prezentaci projektů všichni pochvalovali.

TechStarter je dlouhodobý program, určený pro technické střední školy a firmy. "Studenti mají příležitost pracovat na reálných zadáních přímo od firem. Díky tomu zvyšujeme jejich motivaci k technice, protože víme, že technika jako taková je důležitá pro náš průmyslový region, ale je také hnacím motorem pro inovace, nové technologie, digitalizaci průmyslu," řekla ČTK za organizátory Martina Pšeničková z Agentury regionálního rozvoje. Zájem o soutěž je podle ní velký, proto bude pokračovat.

"Pro žáky to je obrovským přínosem, dostali se k reálným věcem co se týče vývojařiny. Ve školních podmínkách to samozřejmě nějak nastavené máme, ale tohleto je přece jenom o level výš. Museli se poprat s nějakou problematikou, kterou museli vyřešit a to řešení muselo fungovat," doplnil Zdeněk Krabs, ředitel liberecké střední školy Na Bojišti, jejíž studenti řešili testování plošných spojů pro firmu Solar Monitor.

Cílem programu bylo nejen podpořit technické vzdělávání, ale také prohloubit spolupráci středních škol se zaměstnavateli. "Nám se ta soutěž vyloženě hodila, protože v oddělení výzkumů měříme házivost brzdových kotoučů a jejich vlastnosti, právě tohle řešení pro nás dva týmy dělaly. A musím přiznat, že se s tím popraly neskutečně dobře a hlavně z toho vznikne nádherný měřící přípravek," pochvaloval si Rudolf Šrámek z firmy ZF.

Pro studenty byla spolupráce s firmami velkou zkušeností. A že technika není jen doménou chlapců, ukázala Anna Pechová z českolipské průmyslovky, která s kolegy řešila právě zadání společnosti ZF. "Já mám velkou zálibu v motorkách, a tak jsem chtěla jít ve směru, kde by mi to něco dalo," vysvětlila volbu průmyslové školy studentka, která se právě motocyklům věnuje i ve své ročníkové práci.

Liberecký kraj podporuje technické vzdělávání dlouhodobě. V minulém programovacím období vybudoval za 712 milionů korun centra odborného vzdělávání v osmi středních školách. Dvě třetiny nákladů zaplatily evropské a státní fondy. V tomto programovacím období dostal kraj peníze na další čtyři projekty za více než 400 milionů korun. Špičkové vybavení díky tomu už loni získaly Střední průmyslová škola technická v Jablonci nad Nisou nebo Střední škola strojní, stavební a dopravní v Liberci.

čtk