Přestože ceny paliv v posledních dnech strmě rostou, kraj plánuje zdražení jízdného v regionální dopravě na červenec
Přestože ceny paliv v souvislosti s válkou na Ukrajině v posledních dnech strmě rostou, zvýšení cen jízdného plánuje Liberecký kraj stejně jako loni až na 1. červenec. Navíc podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) nepočítá kraj s tím, že by zdražení paliv do zvýšení jízdného plně promítl. Lze také čekat, že rostoucí ceny paliv mohou zvýšit zájem o veřejnou dopravu, protože u některých vzdáleností se cesta vlastním autem nevyplatí, řekl ČTK Půta.
Vedení kraje loni rozhodlo o pravidelné úpravě cen ve veřejné regionální dopravě od 1. července. "My jsme mluvili o tom, že budeme zvyšovat o inflaci, ale vzhledem k tomu, že inflace rozhodně nebude v řádech jednotek procent tak jako v minulých letech, tak pravděpodobně budeme to navýšení rozkládat mezi cestující a rozpočet kraje. Uvědomujeme si, že ta doprava je a možná ještě víc bude sociální službou, kterou občanům poskytujeme," dodal hejtman.
Zvýšení cen ve veřejné dopravě ale část cestujících zaznamená už od 1. dubna, zdražení ale souvisí s rozhodnutím vlády, která snížila slevy v dopravě ze 75 procent na 50 procent. Slevy budou moci dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev se navíc rozšíří o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Redukce slev by měla přinést státnímu rozpočtu roční úsporu přes 1,8 miliardy korun.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se letos do inflace výrazně promítly rostoucí ceny energií pro domácnosti. V lednu tak v meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny bezmála o deset procent. Ceny navíc dál rostou, jen nafta zdražila v Libereckém kraji od začátku války na Ukrajině téměř o 23 procent, v průměru za litr řidiči dají 44,51 Kč, výjimkou ale nejsou ani ceny o tři koruny na litru vyšší. Benzin zdražil od 24. února bezmála o 16 procent na 43,20 Kč za litr, v krajském městě se ale tankuje i za ceny nad 46 korun.
Zvýšení plateb dopravcům kraj v tuto chvíli nechystá. "My máme ve smlouvách s dopravci, že se do ceny dopravního výkonu promítá cena pohonných hmot jednou ročně, a to je roční průměr. Nicméně ten dramatický nárůst cen pohonných hmot se netýká jen občanů, kteří nakupují na čerpacích stanicích, ale i velkoobchodních nákupů, kde ta cena roste úplně stejně dramaticky. Potřebujeme udržet ten systém v chodu, takže budeme hledat nějaký způsob, pravděpodobně budeme vyplácet nějaké další zálohy dopravcům," řekl Půta.
čtk