Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pro hotely vyšších kategorií Airbnb konkurencí není, pro apartmány nebo penziony určitě

07. 08. 2023 | 5:44

Pokoj od 500 korun i luxusní chalupu v Jizerských horách za 12.000 korun na noc je možné pronajmout v Libereckém kraji prostřednictvím aplikace Airbnb. Na výběr jsou stovky míst. Pro čtyřhvězdičkové hotely to konkurence není, ale v případě hotelů nižších kategorií, apartmánů nebo penzionů určitě, řekl ČTK majitel řetězce Pytloun hotels Lukáš Pytloun, který provozuje 15 hotelů, penzionů a apartmánových domů v Libereckém kraji, Praze a Krušných horách.

hotel
ilustrační foto

Krátkodobé pronájmy přes Airbnb, Booking a další weby jsou dnes významnou součástí turistického sektoru v Evropské unii, podle Evropské komise letos tvoří asi čtvrtinu veškeré nabídky ubytování pro turisty. Airbnb funguje už 15 let, i Pytloun využíval platformu k pronájmu zejména apartmánů, v minulých letech ji ale opustil. Teď s oživením cestovního ruchu se zase plánuje vrátit. "I spousta hotelů inzeruje na Airbnb, je to další z kanálů, jak oslovit zákazníka," doplnil hoteliér.

Levnější krátkodobé pronájmy zejména bytů volí podle Pytlouna hlavně početnější rodiny nebo skupiny turistů, protože hotely většinou tak velké pokoje nemají. "Hlavně v Praze musí být ale pro sousedy nepříjemné, když se v bytě vedle nich každé tři dny mění osazenstvo," poznamenal. Za velkou konkurenci občasné pronajímatele hoteliér nepovažuje, nelíbí se mu ale, že často neplatí z příjmů daně a neodvádějí obcím poplatky za ubytování. I díky tomu mohou nabízet nižší ceny než ubytovatelé, kteří daně a poplatky poctivě platí.

Třeba v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov na Jablonecku se ale na ubytovávání turistů v apartmánech "načerno" zaměřili a dokážou se mu poměrně úspěšně bránit. Pomohla v tom kromě jiného slevová karta hosta Harrachov Card, kterou turisté ubytovaní v hotelech a penzionech dostávají zdarma. "Návštěvníci to od ubytovatelů vyžadují, pokud ale pronajímatel není registrovaný a neodvádí za hosty poplatky, karty pro ně nemá," řekl ČTK starosta Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov).

Harrachov patří k největším krkonošským střediskům v Libereckém kraji. Město má 1400 stálých obyvatel a podle údajů z Českého statistického úřadu 85 registrovaných ubytovacích zařízení se zhruba 4340 lůžky. Ubytovací kapacity jsou ale ve skutečnosti výrazně vyšší, ve městě jsou totiž desítky apartmánových bytů a většinu z nich vlastníci také pronajímají. Právě na takové pronájmy, za které v minulosti vlastníci neodváděli poplatky, se podle starosty v Harrachově zaměřili.

"Přijali jsme novou kolegyni, která dříve sama pronajímala, takže se ve všech těch systémech vyzná," řekl Vašíček. Město si ubytovatele i prověřuje tak, že si pobyty objednává, dokáže tak odhalit ubytovatele, kteří se poplatkům vyhýbají. U nových projektů apartmánového bydlení jedná podle starosty město přímo s developery a nové vlastníky pak oslovuje a uzavírá s nimi smlouvy na odpad i registraci do systému na ubytování. I díky tomu se letos podle Vašíčka příjmy z poplatků za pobyt za prvních šest měsíců v Harrachově zvýšily ve srovnání s loňský rokem o milion korun.

čtk