Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Roboti, AI a digitální dvojčata – podniky v Libereckém kraji digitalizují výrobu

15. 10. 2024 | 8:39

Zvýšení efektivity, ušetření nákladů, ochrana dat – to jsou tři nejčastější důvody, proč se firmy v Libereckém kraji obracejí na digitalizační hub EDIH Northeast Bohemia. Jedním z řešení je totiž právě digitalizace. Má hodně podob: od robotů spolupracujících s lidmi, přes digitální dvojčata až po využití loT senzorů nebo pokročilou analýzu dat. V jejich vývoji a implementaci jim pomáhá Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při Technické univerzitě v Liberci (CXI TUL).

Výzkumné centrum CXI TUL
Výzkumné centrum CXI TUL

Firmy se často obávají do nových technologií investovat, nevěří, že se jim vynaložené prostředky vrátí. Opak je ale pravdou. „Kdo do rozjetého vlaku s názvem digitalizace nenaskočí, může mít v budoucnu velké problémy s konkurenceschopností,“ říká Jiří Vojtěch z EDIH Northeast Bohemia (EDIH NEB). „Od srpna 2023 se na nás již obrátilo 93 malých a středních podniků v rámci služeb Test before invest, školení, kurzů a dotačního poradenství. Našly u nás pomoc firmy z výrobního prostředí, vývoje softwaru, ale i výzkumný šlechtitelský ústav, nebo třeba pneuservis. Velkou výhodou je, že si digitální služby a technologie mohou nejprve otestovat, a teprve pak se rozhodnout, zda se touto cestou vydají.“

Efektivnější výroba i logistika

EDIH NEB má navíc ve svém konsorciu jeden z významných výzkumných ústavů v ČR – CXI při Technické univerzitě Liberec. „Již 12 let pomáháme firmám zavádět inovace do praxe včetně přechodu na moderní digitální technologie,“ říká vedoucí výzkumného směru Systémová integrace CXI TUL Jan Kočí. „Máme přístup k nejmodernějším technologiím a odborným znalostem a umíme je zároveň implementovat do výroby.“

Příkladem je optimalizace výroby a skladového hospodářství v Dřevoplastu Ludvík ze Všelibic, na kterém se CXI TUL podílelo. Díky digitalizaci a využití umělé inteligence se tu řízení zásob výrazně zefektivnilo. Výsledkem je méně nutných surovin na skladě, zrychlení dodávek produktů a zlepšení cash flow. „Podařilo se nám snížit množství zásob, které musíme držet na skladě, aniž bychom se obávali, že nám dojdou. Také jsme nyní schopni efektivněji alokovat naše zaměstnance,“ potvrzuje Aleš Bobek, manažer kvality a programu v Dřevoplastu Ludvík.

Digitální dvojče umožňuje testování ve virtuálním prostředí

Technologickým trendem, a to nejen ve výrobních podnicích, je dnes tzv. digitální dvojče. Jedná se o virtuální kopii fyzické věci nebo výrobního procesu, která využívá simulační nebo reálná data k průběžnému testování a predikci toho, jak se celý proces bude chovat. Tým Jana Kočího pracuje například na přípravě digitálního dvojčete mazání spalovacího motoru pro Škoda Auto. „Dříve bylo nutné všechno manuálně simulovat, což bylo velmi nákladné a zdlouhavé. Nyní je to možné provést rychleji, efektivněji a s nižšími náklady,“ potvrzuje Jan Kočí z CXI TUL.

V rámci projektu EDIH NEB vyvíjejí experti v CXI TUL i kolaborativní roboty pro montážní linky, internet věcí (loT senzory, přenosy a vyhodnocení dat) či aplikace se smíšenou realitou. Věnují se také elektromobilitě a bateriovým zdrojům, 3D tisku a 3D scanu, reverznímu inženýrství, kybernetické bezpečnosti a 5G sítím nebo ekonomickému poradenství.

EDIH NEB

Projekt Evropský digitální inovační hub Northeast Bohemia (EDIH NEB) poskytuje služby malým a středním firmám (do 499 zaměstnanců) a veřejným organizacím primárně z Libereckého a Královéhradeckého kraje. Najdete zde na jednom místě veškeré poradenství, možnost testování a implementace digitálních technologií, služby a vzdělávání na téma digitalizace či pomoc s dotačním managementem. Nabízí podporu a poradenství expertů na digitalizaci a dotační management od členů konsorcia EDIH NEB, včetně CXI TUL.

CXI TUL

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace je výzkumné centrum Technické univerzity v Liberci (TUL) spojující více než 60 let tradice a zkušeností v oborech strojírenství a materiálového inženýrství, nanomateriálů a nanotechnologií, IT řešení a digitálních technologií. Výzkumné programy jsou zaměřené na využitelnost výsledků výzkumu a vývoje v praxi.

Ing. Jan Kočí

Patří mezi experty v oblasti AI a strojového učení. Zabývá se digitalizací, řízením, podnikovou a softwarovou architekturou, systémovými integracemi. Na CXI působí od roku 2017, nejprve jako leader Oddělení modelování procesů a umělé inteligence, od roku 2021 zároveň jako vedoucí výzkumného směru Systémová integrace. Vedl tým, který se stal jedním z finalistů oborové soutěže Czech Microsoft Awards za IT projekt roku 2020.

Je absolventem Technické univerzity v Liberci, obor automatizované systémy řízení. Zahraniční studium absolvoval na Ecole Des Mines Douai, France. V letech 1999–2006 působil ve společnosti CHARGEURS jako vedoucí IT oddělení a podílel se na projektech digitalizace výroby, architektury a vývoje systémů pro celou nadnárodní textilní skupinu. Dalších 10 let pracoval jako projektový manažer ve společnostech GEDAS, T-Mobile a TRASK, kde se podílel na projektových zakázkách pro společnosti VW a ŠKODA AUTO v oblasti digitalizace oblasti prodeje a marketingu, aftersales nebo výroby.

Je ženatý, má tři děti. Aktivně sportuje, věnuje se běhu na lyžích, cyklistice a ve volných chvílích programování.

TZ/Dana Filipová

Galerie

1. V CXI TUL vyvíjejí kolaborativní roboty pro montážní linky

2. Dřevoplast Ludvík díky digitalizaci zefektivnil skladové hospodářství