Ruční výroba skla je na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR
Ruční výroba skla se dostala do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Na návrh Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou o zápisu na konci loňského roku rozhodlo ministerstvo kultury. Tento zápis je zásadní podmínkou pro možnost podání návrhu na zápis na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, sdělila ČTK ředitelka muzea Milada Valečková.
O zápis ruční výroby skla do seznamu UNESCO usiluje společně šest evropských zemí. Iniciátorem zápisu byla Francie, která je lídrem projektu. Mimo Česka se připojilo také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. Příprava dokumentace ke společné nominaci se podle Valečkové v těchto dnech finalizuje. "Žádost se bude podávat v březnu a celý rok zabere hodnoticí procedura. Věřme, že bude úspěšná," dodala ředitelka muzea.
Na seznam UNESCO už se Česku podařilo předloni zapsat tradiční krkonošskou výrobu vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí, která se dochovala ve firmě Rautis v Poniklé na Semilsku. Teď by měl být podle Valečkové záběr podstatně širší, od písku a výroby sklářské suroviny po prakticky všechny techniky ručního zpracování, jako je broušení, malování, vinuté perle, výroba trubiček, bižuterních tyčinek a podobně.
Česko je z pohledu sklářské výroby specifické. "Výjimeční jsme v tom, že u nás jsou pořád ještě všechny techniky zastoupeny, v těch ostatních zemích mají vždycky jen nějaký segment," dodala. Sklářské řemeslo v Česku v prosinci mapoval filmový štáb z Francie. Za doprovodu muzejních pracovníků natočil podle Valečkové část dokumentačního filmu zaměřenou na unikátní techniku ručního tažení bižuterních tyčí ve sklárně Preciosa Ornela v Desné a na techniku rytí a broušení skla ve firmě Ladislav Ševčík Bohemia Crystal v Železném Brodě.
Partnerem projektu je také jablonecká střední škola řemesel a služeb. Nabízí několik sklářských oborů, které se v Česku nikde jinde neučí, jako je foukání technického skla, učí se tu ale také výrobci skleněné a kovové bižuterie, zlatníci nebo budoucí klenotníci. "Museli jsme dát souhlas, že s tím řemeslem budeme dál pokračovat a zachováme ho pro budoucí generace," řekl ČTK ředitel školy Martin Kubáč. Věří, že zápis na seznam UNESCO by mohl zvýšit prestiž sklářských a bižuterních oborů a řemesel a také zájem o jejich studium.
čtk