Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Stavební řízení v Libereckém kraji jsou kvůli digitalizaci stále ve skluzu

23. 05. 2025 | 14:44

AKZUALIZOVÁNO:  Stavební řízení v Libereckém kraji jsou kvůli digitalizaci stále ve skluzu, stavebním úřadům navíc často chybí i lidi, zjistila dnes ČTK. Třeba v Novém Boru i při maximálním nasazení zaměstnanců se stavební úřad ke zpracování některých podání dostává až s tří až šestiměsíčním zpožděním oproti stavu před digitalizací, řekla dnes ČTK mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná.

inženýrNew
ilustrační foto

Loni 1. července vstoupila v platnost digitalizace stavebního řízení pro všechny účastníky přes propojení Portálu stavebníka pro veřejnost a Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) pro úředníky i dalších systémů. Od počátku ale měla nedostatky. Loni na podzim byl kvůli tomu odvolán Ivan Bartoš (Piráti) z čela ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které mělo digitalizaci na starosti. Nový systém má být hotový do roku 2028, zatím mohou úředníci využívat souběžně původní lokální systémy a nové systémy v tzv. bypassu.

Pro úřad v Novém Boru je situace podle Pokorné stále velmi složitá. "Mimořádný nárůst počtu podání žádostí z června 2024 kvůli digitalizaci, následné technické komplikace nového systému a změny v příslušnosti nižších stavebních úřadů podle nového stavebního zákona způsobily zpoždění v agendě. Zkomplikovala se i personální situace odchodem jednoho ze zaměstnanců. Uvolněné pracovní místo se dosud nepodařilo obsadit," doplnila novoborská mluvčí.

Od letošního března pracují novoborští úředníci s tzv. bypassem, který umožňuje řešit podání prostřednictvím lokálního agendového systému bez nutnosti pracovat přímo v centrálním systému stavebního řízení. "Tento krok přinesl výrazné zjednodušení práce, nicméně ani po více než devíti měsících od spuštění digitalizace se nám zatím nepodařilo zcela dohnat skluz z loňska," řekla Pokorná. Situace je podle ní o to složitější, že od června zřejmě odejde další ze zaměstnanců do důchodu a na agendu tak zůstane jediný zaměstnanec.

Ani v Liberci se zatím úředníkům zpoždění ve vyřizování agendy dohnat nepodařilo, práci jim komplikuje i systém. "Stále se objevují nedostatky, podle nás nedošlo k úplnému překlopení všech nevyřízených spisů do systému VITA. Vzhledem k tomu, že skluz byl tak velký, nedaří se stále vyřizovat došlou poštu v zákonných lhůtách," uvedl vedoucí libereckého stavebního úřadu Miroslav Šimek. I v Liberci se potýkají s nedostatkem lidí, vše se navíc podle něj zhoršilo s rozšířením agendy, kterou úřad v krajském městě vyřizuje.

Také úředníci stavebního úřadu v sousedním Jablonci nad Nisou zatím zpoždění dohnat nedokázali. "Kromě práce na žádostech podaných již ponovu zpracovávají stále ještě žádosti podané do konce června 2024. Problémy s programy se vyskytují stále, ale řeší se v krátkých časových úsecích. Bohužel, větší problém vidíme ve složitém a z pohledu stavebních úřadů špatně napsaném stavebním zákoně. Chybí také vzory dokumentů a v některých případech jsou ve vzorech chybně uvedené paragrafy," uvedla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Úředníkům v České Lípě se zatím také nepodařilo skluz odstranit. "V našem případě je to způsobeno zejména nekoordinovaným přesunem agendy na stavební úřad obce s rozšířenou působností (ORP)," uvedl vedoucí tamního stavebního úřadu František Janů. Ani rozhraní ISSŘ/VITA (bypass) není podle něj bezchybné. "Například tento týden od 20. května do dnešního dne bylo v zásadě nefunkční," doplnil.

Celá koncepce příjmu žádostí, podkladů a navazující dokumentace je podle Janů roztříštěná do více systémových součástí. "To znamená neustálé dohledávání co a kde jaká část je, a jak s ní naložit, aby to alespoň systémově dávalo smysl," doplnil. Klientskou část Portálu stavebníka navíc podle něj stavební úřady neobsluhují a ani ho neznají. "Proto se velice těžko klientům vysvětluje, kde nastal problém," dodal vedoucí českolipského stavebního úřadu.

čtk