Teplárny v Libereckém kraji hlásí nižší spotřebu tepla, důvodem je mírnější zima
Teplárny v největších městech v Libereckém kraji zaznamenaly v této topné sezoně pokles spotřeby tepla. Důvodem byla hlavně mírnější zima, zjistila v průzkumu ČTK. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) patřila tato zima k pěti nejteplejším od roku 1961, od prosince do konce února se teploty v průměru pohybovaly kolem 1,3 stupně Celsia. Nezvykle teplý byl zejména únor. Topná sezona ale neskončila, v Libereckém kraji se často musí přitápět ještě v květnu.
Teplárna Liberec ze skupiny MVV dodala zatím od loňského září do konce března domácnostem zhruba o 4,6 procenta méně tepla určeného na vytápění, v případě ohřevu teplé vody byl pokles dodávek jen zhruba jednoprocentní. "Pokles dodávek libereckým domácnostem koresponduje s vývojem klimatických podmínek," řekl ČTK mluvčí společnosti David Souček. Teplárna Liberec zásobuje ve stotisícovém krajském městě teplem a teplou vodou zhruba 13.000 domácností především na libereckých sídlištích.
Od nového roku zvýšila liberecká teplárna cenu zhruba o 11 procent. Zákazník ve věrnostním programu tak za gigajoule platí včetně DPH zhruba 717 korun. Průměrná domácnost s roční spotřebou 20 GJ si měsíčně připlatí zhruba 120 korun. "Na minimální růst ceny měla výrazný vliv mimořádná opatření spojená s hospodařením a provozem společnosti a nastavení palivového mixu," doplnil Souček. Větší část potřebného tepla navíc nakupuje teplárna od sousední spalovny odpadů Termizo.
Podle ředitele Jablonecké energetické Borise Pospíšila spotřeba tepla v posledních letech klesá, srovnání s posledními covidovými roky ale podle něj není vypovídající, protože lidé v době lockdownů víc zůstávali doma. "Požadavky na redukci dodávky tepla jsme až na výjimky ze strany zákazníků nezaznamenali," doplnil. Jablonecká energetická patří městu a zásobuje zhruba 4000 domácností, od ledna zvýšila cenu o 16,7 procenta, za gigajoule tak domácnosti platily podle tarifu 681 nebo 699 korun.
Od 1. dubna ale v Jablonci kvůli rostoucím cenám plynu teplárna znovu zdražila na 876 korun, respektive 899 korun za gigajoule, což je ve srovnání s loňským rokem nárůst o polovinu. "Z klientů se nikdo neodpojil, naopak přibyli a přibývají noví, minulý týden se připojily domy v Liberecké 40, 42, budujeme také první etapu nového teplovodu pro nemocnici," doplnil Pospíšil. Zájem o připojení k centrálnímu teplu zaznamenali v souvislosti se zdražováním plynu také v sousedním Liberci, a to i od klientů, kteří se v minulosti kvůli drahému teplu odpojili.
Výrazné snížení dodávek tepla v prvních měsících letošního roku zaznamenala Českolipská teplárenská ze skupiny MVV, která zajišťuje teplo a teplou vodu pro více než 9000 domácností v České Lípě a Dubé. Důvodem byla teplejší zima. "Nesmíme ale zapomenout, že v tomto období v roce 2021 byli z důvodu proticovidových opatření lidé více doma, a tím byla spotřeba tepla v domácnostech vyšší," uvedla na dotaz ČTK vedoucí obchodního oddělení teplárny Helena Jeřábková.
Českolipská teplárenská zdražila od letošního roku o polovinu, zákazník zapojený ve věrnostním programu platí za gigajoule včetně DPH 871,55 koruny, pro průměrnou domácnost to znamená měsíčně zhruba 540 korun navíc. Přesto ani tady nezaznamenali podle Jeřábkové zájem klientů o odpojení kvůli vysoké ceně. "Zajistit si v této době dodávky zemního plynu pro lokální vytápění v příznivější cenové relaci zřejmě je a zatím bude téměř nemožné. V reakci na vysoké ceny plynu evidujeme i nové požadavky na připojení k centrálnímu zásobování teplem," dodala Jeřábková.
čtk