Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Textilka Juta odhadla škody z výpadku elektřiny na 25 až 30 milionů korun

07. 07. 2025 | 16:51

Největší česká textilka Juta ze Dvora Králové nad Labem předběžně odhadla škody způsobené pátečním výpadkem elektřiny na 25 až 30 milionů korun. Továrny podniku v Královéhradeckém a Libereckém kraji byly bez elektřiny až tři hodiny. ČTK to dnes řekl technický ředitel společnosti Jan Čeřovský. Juta, jejíž roční tržby jsou kolem osmi miliard korun, vyrábí textilie a fólie pro stavebnictví, textilie pro zemědělství, umělé trávníky a další technický textil.

juta
Ilustrační foto

Rozsáhlé výpadky elektřiny postihly Českou republiku v pátek 4. července kolem poledne. Bez proudu byly například části Prahy, Středočeského, Libereckého a Ústeckého kraje a také východ Čech. Výpadek způsobil přetržený kabel na státní přenosové soustavě ČEPS.

Škody podniku vznikly na materiálu, na odstavené výrobě a po nekontrolovaném přerušení elektřiny také na elektroinstalacích a řídicích jednotkách linek. V závodech ve Dvoře Králové, které tvoří jádro výroby Juty, výpadek elektřiny trval od pátečního poledne přibližně do 13:15 až 13:30. Jako poslední se obnovení dodávky elektřiny dočkaly závody v Turnově a Úpici.

"Ne všechny linky se dosud podařilo najet na plný výkon. Jde o závod v Úpici, kde je výroba tkanin," uvedl Čeřovský. Část linek Juta opět spustila v pátek večer, další v sobotu. Základní výrobní surovinou Juty je polypropylen a polyetylén. Linka, v níž natavený materiál při výpadku elektřiny degraduje, se musí po výpadku opět nahřát a vyčistit.

O vypořádání škod podnik zatím jedná s pojišťovnou. "Nevylučujeme žádost o náhradu škody po státu, pokud to bude možné," uvedl Čeřovský.

Juta loni vykázala při tržbách 8,05 miliardy korun zisk 641 milionů korun. Zhruba 85 tržeb podnik získává z exportu. Zaměstnává přes 1900 lidí.

Juta má 17 závodů, z nichž osm je ve Dvoře Králové. Další závody má v Olomouci, Jaroměři, Úpici, Turnově, Bernarticích u Trutnova, v Adamově u Trutnova, ve Višňové u Frýdlantu v Čechách a v Přerově.

čtk