U výstavby centrálního depozitáře testuje Liberecký kraj moderní metodu BIM

24. 11. 2021 | 11:11

U připravované výstavby centrálního depozitáře v Českém Dubu na Liberecku testuje Liberecký kraj moderní metodu BIM (Informační model budovy). Jde o metodu, která bude od příštího roku pro nadlimitní stavební zakázky financované z veřejných rozpočtů povinná, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

depozitář Český Dub (2)
vizualizace depozitáře v Českém Dubu

Do soutěže na projekt se přihlásilo devět firem, přípravu digitálního modelu budovy zajistí pro kraj firma Technico z Opavy, která zvítězila.

"Prostřednictvím metody BIM vznikne jakési digitální dvojče stavby. Smyslem je již během přípravy projektu eliminovat množství případných chyb a nedostatků. Projektová dokumentace je tak díky tomu přesnější. Umožní to lépe a transparentně kontrolovat samotný průběh stavby a minimalizovat dodatečné náklady. Ve výsledku jde o úsporu veřejných peněz," doplnil Miklík. Metoda je podle něj současným trendem, v Libereckém kraji ji využili například při přípravě stavby OC Central v Jablonci nad Nisou.

Samotná výstavba depozitáře přijde Liberecký kraj podle předběžných odhadů na 200 milionů korun, podmínkou je ale získání dotace z evropských fondů. Bude na pozemku, který patřil společnosti Silnice LK. Přestože jde o krajskou firmu, musel kraj pozemek odkoupit za cenu podle znaleckého posudku. Za pozemek o celkové výměře 6875 metrů čtverečních zaplatil 2,75 milionu korun. Původně se diskutovalo o výstavbě na sousedním pozemku, to by ale bylo nákladnější, pozemek by totiž potřeboval příjezdovou komunikaci, navíc byl v ochranném pásmu velmi vysokého napětí.

Centrální depozitář Liberecký kraj potřebuje, vlastní několik set tisíc sbírkových předmětů, z nichž mnohé nejsou uložené ve vhodných podmínkách, jejich historická hodnota je přitom nevyčíslitelná. Jde o drobné předměty od pohlednic přes známky až po šperky, ale také o velmi rozměrný majetek, jako je historický nábytek nebo různá technická zařízení. Největší depozitáře jsou v České Lípě, Kravařích, Sloupu v Čechách, Severočeském muzeu v Liberci, Oblastní galerii v Liberci a také v Mníšku, Raspenavě nebo Jablonci nad Nisou.

Studii depozitáře pro kraj zpracoval ateliér Adam Rujbr Architects. "Hledali jsme architektonickou kancelář se zkušeností z velkých pasivních staveb," doplnila náměstkyně pro kulturu a památkovou péči Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Depozitáře potřebují pro uchování cenných předmětů stabilní vlhkost a teplotu, a jsou tak provozně velmi náročné. Pasivní standard s minimálními nároky na energie je proto podle náměstkyně nejvhodnějším řešením.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace