Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Úřady v kraji vydaly loni 3029 stavebních povolení, o 14 procent méně než v roce předtím

18. 02. 2025 | 5:42

Úřady v Libereckém kraji vydaly loni 3029 stavebních povolení, je to o 14 procent méně. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaznamenali větší meziroční propad jen v Moravskoslezském kraj. Vydaných stavebních povolení ale loni ubylo ve všech krajích s výjimkou středních Čech a Vysočiny.

CUMpůta3
archivní ilustrační foto

Celkově bylo v Česku loni vydáno 72.053 stavebních povolení, téměř o sedm procent méně než o rok dřív. Podle zjištění ČTK loni práci úředníků zkomplikoval přechod na nový systém i jeho nefunkčnost.

S platností nového stavebního zákona byla loni 1. července spuštěna digitalizace stavebního řízení, od začátku ale měli s digitálními systémy problémy jak pracovníci stavebních úřadů a dotčených orgánů, tak projektanti a stavebníci. "Nástup nového stavebního zákona spolu s nepodařenou digitalizací způsobily chaos a zcela nekomfortní prostředí pro úředníky stavebního úřadu. V důsledku této situace došlo i k odchodu několika zaměstnanců," řekla mluvčí libereckého magistrátu Jana Kodymová.

V obavě z nového systému výrazně přibylo žádostí v prvním pololetí, liberecký stavební úřad jich dostal 4606, ve druhém pololetí 3750, z toho 849 prostřednictvím portálu stavebníka. "Vzhledem k tomu, že došlo k v průběhu května a června k enormnímu nárůstu žádostí, také vzhledem k nefunkčnosti nového systému a k nedostatku pracovníků, nedošlo ze strany stavebního úřadu k žádnému zlepšení, co se týká lhůt pro vyřízení žádostí," dodala Kodymová. Práci úředníkům podle ní navíc zkomplikovalo, že jim z nového stavebního zákona vyplynuly další povinnosti.

Také stavebnímu úřadu v sousedním Jablonci nad Nisou komplikuje práci špatně fungující systém a nedostatek pracovníků. I oni zaznamenali ve druhém pololetí výrazně méně podaných žádostí, protože velké množství investorů se snažilo o povolení požádat do 30. června, ještě podle starého stavebního zákona. Podle mluvčí magistrátu se zatím nepodařilo situaci stabilizovat. "Ještě stále se vyřizují žádosti podané do konce června 2024 a nové přibývají," řekla.

Vydaných stavebních povolení ubylo v Libereckém kraji nejen loni, ale už v předcházejících dvou letech, byť ne tak výrazně. Meziroční nárůst zaznamenaly úřady naposledy v roce 2021, kdy úřady v kraji vydaly 3995 povolení na stavby v orientační hodnotě 15,374 miliardy korun. Loni bylo stavebních povolení ve srovnání s rokem 2021 o čtvrtinu méně. Povolení dostaly projekty v odhadované hodnotě 13,134 miliardy korun, ve srovnání s rokem 2023 to představuje propad o 37 procent.

čtk