Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Úřady vytipovaly osm nemovitostí vhodných pro ukrajinské Romy, řekl v Liberci ministr vnitra Rakušan

22. 04. 2022 | 15:28

Úřady vytipovaly osm objektů, které by mohly být vhodné pro ubytování ukrajinských Romů. Uprchlíci z romské menšiny většinou žádají velkokapacitní ubytování, problémem je i to, že často nehovoří ukrajinsky, řekl dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při návštěvě krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v Liberci. O vybraných nemovitostech bude Rakušan v pondělí jednat s hejtmany i romskými neziskovými organizacemi.

rakušan FQ8VzlnWQAEIw3c
Foto zdroj: Twitter/Martin Půta

Vnitro podle Rakušana zaslalo šéfovi Asociace krajů Martinu Kubovi (ODS) seznam osmi nemovitostí v různých krajích, které jsou ve správě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Lokálně prověřujeme, zda mají (kraje) pocit, že by fungovaly," řekl. V pondělí chce vicepremiér vytipovaná místa představit romským neziskovým organizacím, k záležitosti se ještě mají vyjádřit zástupci úřadu vlády. "Pokud na tom bude shoda, začneme tyto kapacity během 14 dnů obsazovat," dodal.

Rakušan už dříve upozornil na to, že část romských běženců tvoří lidé s maďarskými pasy, kteří podle společných unijních pravidel nemají nárok na pomoc v Česku, ale měli by o ni žádat v Maďarsku. Totéž se týká i lidí, kteří mají ukrajinský, ale ještě nějaký další pas, zmínil dnes Rakušan. Jde například o případy uprchlíků s polským občanstvím.

Druhá skupina osob s ukrajinskými doklady chce podle něho společné ubytování. "Přicházejí s tím, že chtějí raději velkokapacitní ubytování než bydlet po třech, po čtyřech v menších kapacitách," vysvětlil Rakušan. Domluvu podle něj komplikuje často i to, že příchozí Romové nehovoří ukrajinsky.

Ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček uvedl, že úřady u uprchlíků z Ukrajiny po ruské vojenské invazi nezjišťují, zda jsou příslušníky některé menšiny. Z více než 300.000 lidí z Ukrajiny, kterým české úřady vydaly víza, je podle odhadů zhruba 1500 až 2000 Romů, doplnil. Podle Vlčka i Rakušana by měly k situaci přistoupit aktivně romské iniciativy v Česku.

čtk