V dřevních dobách Horské služby se vžil slogan: „Vidím tě, ale neslyším!“. Mohly za to po armádě zděděné vysílačky
Facebookový profil dnes uveřejnil článek i vzniku Horské služby v Jizerských horách. "Zakládající schůze ustavující Horskou službu Jizerské hory proběhla 16. ledna 1954 v chatě Pláně pod Ještědem. Do té doby spadala oblast Jizerských hor pod Krkonoše," informuje FB Horská služba ČR - oficiální stránka.
.
Na ustavující schůzi byl zvolen dvanáctičlenný výbor v čele s Vladimírem Velem, iniciátorem už dlouho volajícím po vzniku samostatné Horské služby v Jizerkách. Pusťte se s námi do dalšího dílu seriálu o historii horské služby v Čechách, za jehož podklady vděčíme knize Červení andělé od Františka Koláře nakladatelství Gentiana děkujeme.
Vznik samostatné Horské služby v Jizerských horách iniciovala skupina lyžařů právě okolo Vladimíra Veleho a pro osamostatnění HS Jizerské hory měli plnou podporu krkonošského náčelníka Otokara Štětky. Vyčlenění z Krkonošské HS připadlo na dobu reorganizace celé Horské služby, kdy se řídícím orgánem stal Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport. Instruktorem pro Jizerské hory byl jmenován Antonín Mrklas z Harrachova.
V rámci oblasti Jizerské hory byla ustanovena tři střediska – Pláně pro oblast Ještědu, Rudolfov a Bedřichov.
Od ledna 1960 se stal Vladimír Vele prvním profesionálním pracovníkem HS Jizerské hory. O čtyři roky později ho doplnil Jiří Kott.
„Vidím tě, ale neslyším!“ S materiálem to měli záchranáři v Jizerských horách obtížné. Z Krkonoš si Jizeráci „odnesli“ kanadské saně a batoh s materiálem pro první pomoc. V 60. letech měli jen šest kanadských saní, čtyři lana a pět batohů s materiálem pro první pomoc. V roce 1966 teprve dostali první auto a v roce 1969 konečně svůj první skútr. Radiostanice, které horoslužebníci dostali od armády nefungovaly příliš dobře, proto se mezi nimi vžil výše zmíněný slogan: „Vidím tě, ale neslyším!“
V 70. letech měla Horská služba 7 okrsků: Ještěd, Pláně, Bedřichov (zde si záchranáři svépomocí vybudovali Dům Horské služby a sídlo horské služby je zde dodnes). Dalšími okrsky byly Severák v Hraběticích, Špičák v Albrechticích, Smědava a Jizerka. Záběr činnosti Horské služby se rozšiřoval, záchranáři nejen ošetřovali úrazy ale pořádali také přednášky a značili turistické trasy.
Od konce 80. let využívá Horská služba Jizerské hory ke své činnosti vrtulník a od května 1992 spolupracuje s Leteckou záchrannou službou Liberec napřímo.
V roce 1981 stanul v čele Horské služby Jizerské hory náčelník Miroslav Voborník, kterého pak po 17 letech vystřídal dlouholetý metodik Horské služby Miroslav Bíca. Od roku 2001 do roku 2020 vedl oblast Jizerské hory náčelník René Mašín. "Pod palcem" měl celkem pět okrsků – Bedřichov, Ještěd, Jizerka, Severák a Špičák. V roce 2020 se stal René Mašín celorepublikovým náčelníkem Horské služby a náčelnickou štafetu v Jizerkách převzal David Savický.
Zdroj: FB Horská služba ČR - oficiální stránka