Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V kraji je možné se ve druhém kole přijímaček dostat i na některá gymnázia. Přihlášky se podávají do pátku

21. 05. 2024 | 16:14

V Libereckém kraji je možné se ve druhém kole přijímacího řízení dostat ještě i na některá gymnázia. Střední školy v kraji nabízejí školákům, kteří se v prvním kole na střední školu nedostali, 650 míst v 52 oborech na 28 středních školách včetně soukromých. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

studentka
ilustrační foto

V prvním kole se v kraji na střední školy včetně víceletých gymnázií hlásilo podle údajů ministerstva školství (MŠMT) 6608 žáků, uspělo 87 procent z nich, neuspělo 859 uchazečů.

Seznam středních škol, které vypsaly druhá kola přijímacího řízení, dnes zveřejnil elektronický systém DiPSy. Uchazeči mohou přihlášky podat do pátku 24. května. "Denně zodpovídáme dotazy nejen k přijímacímu řízení, pomáháme teď nejvíc rodičům uchazečů, kteří neuspěli v rámci prvního kola," řekl Trdla. V sousedním Královéhradeckém kraji proto zřídili speciální telefonní linku, v Libereckém kraji mohou rodiče využít běžných linek na odbor školství krajského úřadu.

V Libereckém kraji je 48 středních škol, z toho 36 zřizuje kraj. Ke studiu na středních školách a gymnáziích se letos v kraji hlásilo 4476 deváťáků, v prvním kole uspělo 4269 z nich, což je 95,4 procenta. Na školu s prioritou jedna se dostalo 71 procent přijatých. V prvním kole v kraji neuspělo 207 deváťáků, šanci teď mají ve druhém kole. I když v nabídce převažují učňovské obory, stále je možné se dostat i na obory zakončené maturitou nebo na gymnázia.

Deset volných míst má Střední průmyslová škola Liberec, která vznikla loni sloučením střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické s textilní průmyslovou školou. V nově otevřeném technickém lyceu otevírá škola dvě třídy pro 60 studentů. Dokonce 13 volných míst mají na čtyřletém gymnáziu v Novém Boru. Jednoho studenta ještě vezme Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci, po dvou místech má škola také na šestiletém a osmiletém gymnáziu. Pro zájemce z pátých tříd jsou místa na osmiletém gymnáziu také v Tanvaldu, Turnově nebo Mimoni, zjistila ČTK na webu prihlaskynastredni.cz

čtk