V Liberci a Jablonci začne příští týden zkušebně PCR testování školáků ze slin pomocí tamponků
V Libereckém kraji začne zkušebně PCR testování školáků ze slin pomocí tamponků. V Liberci by se do něj už v příštím týdnu měla zapojit soukromá škola Doctrina a také gymnázium F.X. Šaldy. Testovat se tímto způsobem budou od příštího týdne také všechny děti na základních školách v sousedním Jablonci nad Nisou. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to na dotaz ČTK řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
V Jablonci zajistil testování magistrát, který se dohodl se společností SPADIA. Liberecký kraj chce testování spustit zkušebně ve spolupráci s Krajskou nemocnicí Liberec (KNL). "V tuto chvíli ale není kapacita laboratoří v liberecké a českolipské nemocnici dostatečná na to, aby bylo možné testovat PCR všechny žáky základních a středních škol v kraji," doplnil hejtman. Do základních škol v kraji chodí téměř 41.600 dětí a dalších bezmála 15.800 je na těch středních, předškoláci se teď testovat nemusí. Laboratoře jsou schopné zpracovat denně až 2400 testů.
"Určitě budeme hledat řešení, aby v případě, že od září bude nutné celoplošně testovat žáky škol, tak abychom navýšili kapacitu v liberecké laboratoři tak, aby zvládla celý kraj," řekl hejtman. Pomoci by podle něj měla takzvaná metoda poolování, při níž se několik vzorků testuje společně a teprve poté, když vyjde pozitivně nějaká skupina, provede se opakovaně testování jednotlivých vzorků. To výrazně urychluje zpracování testů. "Jsme připraveni do vybavení laboratoří liberecké nemocnice investovat," dodal Půta. Již dříve získala laboratoř nové přístroje pro vyhodnocování PCR testů díky veřejné sbírce, kterou před rokem kraj vyhlásil.
Zatímco antigenní testy je třeba každý týden opakovat, u těch PCR stačí frekvence jednou za dva týdny. Ministerstvo školství slíbilo kompenzovat výdaje na přesnější PCR testy 200 korunami na test, rezort na to dostal 100 milionů korun. Testy žáků, studentů a zaměstnanců škol bude proplácet zpětně. Zatímco Jablonec se se soukromou laboratoří dohodl na ceně 200 korun za test, v případě krajské nemocnice je podle Půty cena vyšší. "My jsme v tuto chvíli v KNL na 260 korunách, ale předpokládám, že uděláme kroky, abychom se také vešli do 200 korun," dodal.
čtk