Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Libereckém kraji přibývá hospitalizovaných s covidem. Zájem o očkování je trvale nízký

30. 09. 2022 | 14:34

V Libereckém kraji přibývá hospitalizovaných s covidem. Krajská nemocnice v Liberci i proto začala s přípravou přeměny některých oddělení na péči o ně. Vyplývá to z vyjádření mluvčího nemocnice Václava Řičáře.

covid-6808678 960 720
ilustrační grafika

"Hospitalizovaných covid pozitivních máme nyní 69. To nás v zásadě vede k nutnosti začít připravovat reprofilizaci některých oddělení," řekl Řičář. Infekční oddělení nemocnice má 24 lůžek, další pacienti s covidem jsou umístění na jiných oddělení. "Ne u všech je primární diagnóza covid," dodal Řičář.

Krajská nemocnice Liberec až do odvolání v tomto týdnu vyhlásila zákaz návštěv pro oddělení následné péče. Stejné opatření, ale skoro pro všechna svá oddělení, přijala městská nemocnice v sousedním Jablonci nad Nisou. "V posledních dnech stoupají počty covid pozitivních pacientů hospitalizovaných v naší nemocnici. Považujeme za nutné na tuto situaci reagovat, abychom chránili nejen pacienty, ale především naše zaměstnance," uvedla mluvčí jablonecké nemocnice Jana Válková. Zákaz návštěv se v jablonecké nemocnici nevztahuje na dětské oddělení, otce u porodu a návštěvy u pacientů v terminálním stadiu. Z dalších páteřních nemocnic v Libereckém kraji platí zákaz návštěv také v Jilemnici u pacientů s covidem, kteří jsou na interním oddělení.

Případů koronaviru v Libereckém kraji v posledních týdnech pozvolna přibývá. Výjimkou byl sice tento týden, to je ale dané tím, že ve středu byl státní svátek a ve dnech volna se výrazně méně testuje. Za předchozích sedm dnů tak přibylo v kraji 604 laboratorně potvrzených případů koronaviru, o týden dříve jich 616. Nakažených i tak nyní přibylo skoro třináctkrát více než ve stejném období loňského roku. Tehdy mezi 23. až 29. zářím bylo laboratorně potvrzeno 47 nových případů.

Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově potvrzených případů koronaviru v přepočtu na 100.000 obyvatel, jen v kraji aktuálně 137. Před týdnem bylo na hodnotě 139. Za dva a půl rok trvání epidemie koronaviru bylo incidenční číslo maximálně na hodnotě 2323, což bylo na začátku letošního února.

Od prvního zjištěného případu v březnu 2020 ministerstvo zdravotnictví v kraji eviduje 1597 úmrtí, jež spojuje s koronavirem. Za posledních sedm dnů bylo takových úmrtí pět, o týden dříve čtyři.

Nadále nízký zájem je v Libereckém kraji o očkování proti koronaviru, za poslední týden ho podstoupilo 1208 lidí, o týden dříve jich bylo 2011. Na očkování chodí hlavně zájemci o druhou posilující dávku, za předchozích sedm dnů ji dostalo 1067 lidí. Celkem je po čtvrtém očkování v kraji 10.060 lidí, což jsou asi dvě procenta obyvatel kraje.

čtk